Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Kuyruksokumu ağrılarının tedavisi

   
Kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Kuyruksokumu ağrılarının tedavisi
NetDoktorum diyor ki;
Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?
Kuyruksokumu ağrısı, çok kesin bir hastalık tanımı gibi gözükse de, gerçekte, birçok bölümleri ve altbölümleri bulunan, çok karmaşık ve yaygın bir hastalıktır.
Ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmelerden başka, çok zorlu idmanlar, alışılmışın dışında durum değiştirmeler yanında, doğum anomalileri, eklem iltihapları, kemik hastalıkları, dolaşım bozuklukları da kuyruksokumu ağrısını doğurabilir ki, ayrıca psikolojik nedenleri de küçümsememek gerekir.
Çok kez, kuyruksokumu ağrısı çekenler, kendi teşhislerini kendileri koyarlar. Bilinen korselerden satın alırlar, kendilerine sert yatak yaparlar ve gittikleri yere yatak tahtalarını da götürürler. Bu kendi kendini tedavi girişimlerinin de yararlan vardır, ama genellikle, gerçek nedeni anlamak için doktora gitmelerini engeller. Nörolojik muayene ve röntgen hemen her zaman gerçek nedeni ortaya koyar ve uygun tedaviye ancak bu yoldan başlanabilir.
Kuyruksokumu ağrısı için tedavi yöntemleri:
Sürekli oturarak çalışanlarda, kuyruk sokumu üzerine düşenlerde ve bu bölgeyi sert bir yere çarpanlarda daha sık rastlanan kuyruksokumu ağrıları enjeksiyon yöntemiyle giderilebiliyor. Özelikle kadınlarda görülen  kuyruksokumu ağrıları, verdiği uzun süreli ve şiddetli ağrılarla kişilerin yaşam konforunu büyük ölçüde bozuyor.
Tıptaki adıyla Koksigodini olarak bilinen kuyruksokumu ağrıları deyim yerindeyse kişiye hayatı çekilmez hale getiriyor. Oturarak çalışanların büyük sıkıntı çektiği bu ağrılar, yolculuk sırasında, sinemaya ve tiyatroya gidenlerde ve uzun süre oturmak zorunda kalanlarda sıkça görülüyor.
Bu ağrıları yaşayanlarda daha çok kırık gelişmesinden şüphelenilse de ağrının meydana geldiği bölgede daha çok çıkık gelişimine rastlanır. Ağrı başlayınca uzun sürer 1 - 2 yıl rahatsız edebilir.

Ağrı bazen kendiliğinden de geçebildiği gibi tedavi de gerektirebiliyor. Bu nedenle de çoğu zaman ihmal edilebiliyor. Ancak ihmal, ağrının tedavi sürecini daha da artırıyor. Ağrılara her yaşta ve her zaman rastlanabiliyor. Ağrıya kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla rastlamak mümkün. Bunun nedeni ise kadınlarda pelvis bölgesinin yapısının kuyruksokumunu daha korunmasız bırakmasından kaynaklanıyor.

Enjeksiyonla ağrılara son
Kuyruksokumu ağrıları günümüzde o bölgeye yapılan enjeksiyonla sorunsuz bir şekilde tedavi edilebiliyor.Enjeksiyon tedavisinde öncelikle hasta seçimi çok önemli. Bu tedaviye uygun hastalarda özel bir teşhis ve tedavi yöntemi olan kuyruk sokumu (koksiks) enjeksiyonları kullanılıyor. Tedavide önce ağrının kuyruksokumunda hangi parçadan kaynaklı olduğu bulunmakta ve bu bölgeye skopi adlı cihazla x ışını verilerek enjeksiyon yapılıyor.
Bu yöntem, doğrudan o bölgenin x ışını altında görülmesi, problemli bölgenin tespit edilmesi ve ilacın enjekte edilmesi esasına dayanıyor. Enjeksiyon süresi 5 dakika olup, bu bölgede sinir ve damarsal yapıların yoğun olmaması nedeniyle risk yok denecek kadar az. Enjeksiyondan sonraki 1 - 2 hafta içinde ağrı hızla geriler ve nadiren de olsa ikinci enjeksiyon gerekebiliyor.

Alternatif tedavi
Kuyruk sokumu ağrılarının tedavisinde, tıpta manuel tedavi (elle tedavi) olarak bilinen yöntem de kullanılıyor. Burada, ağrıyan bölgeye el ile yapılan bazı uygulamalarla o bölgenin ağrısının dindirilmesi amaçlanıyor. Ancak bu yöntem, manuel tedavi alanında özel bir eğitim ve tecrübe gerektiriyor. Bu tedavi yöntemi, halk arasında geçmişte ebelerin uyguladığı  ‘kuyruk kemiğini çekme’ yöntemi olarak biliniyor.

Cerrahi tedavi nadiren gerekiyor
Kuyruksokumu ağrısı çekenlerde cerrahi tedaviye nadiren gerek duyuluyor. Hastada ilk tedavi olarak kemiğin çıkarılması düşünülmüyor çünkü bu kemik leğen kemiğinin içindeki organları alttan destekleyen kasların yapışma noktası. Bu ağrılarla ilgili yanlış bilinen bir konu ise kuyruksokumu ağrılarının kullandığı oturma simidi konusunda.  Oturma simidi yardımcı bir yöntem olup, tedavi edici değil ve sadece koruma amaçlıdır.


             Kategori: Hareket Sistemi | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :263

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats