Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları, Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

   
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları, Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?
Dr.Hakkı diyor ki;

Normal yumurtanın vücudumuza olan yararını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle bıldırcın yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütündeki proteine eş değerdeki tek besindir. Diğer bir taraftanda bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha fazla besin değerine sahiptir. Hayvansal kaynaklı proteinlerin başında kanatlı kümes hayvanlarının yumurtalarının geldiğini ifade eden uzmanlar hayvansal proteinlerin sağladığı yüksek enerjinin yanı sıra çocuklardaki bedensel gelişimin daha sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olur. Yalnız severek tükettiğimiz bu yumurtalar da ait olduğu hayvanın genetik yapıları nedeniyle çeşitlilik gösteriyor. Bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu belirten uzmanlara göre;
Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ise enerjisini daha çok fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa neden olan mikropların etkisini azaltmaktadır. Grip, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu gözlenmektedir. Bıldırcın yumurtasının bu hastalıklara iyi gelmesiyle ilgili, bilimsel kitaplara girmiş deneysel bir veri olmamasına karşın, bize, (çocuğuma bıldırcın yumurtası yedirebilir miyim?) diye soran kişilere, bıldırcın yumurtasını tavsiye ediyoruz.
Bıldırcın yumurtası çocuklara nasıl yedirilir ?
Bıldırcın Yumurtası, çocuklara mutlaka pişirilerek verilmelidir. Ya haşlanarak verilir, ya da yağda pişirilir. Sonuçta, bıldırcın yumurtası, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur.
Bıldırcın yumurtası 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 kat fazla protein ihtiva ediyor. Güç ve zindelik vermesi, solunum, alerjik astım sorunları için tabii bir antibiyotik olması, lezzeti, salataların, mezelerin süsü, çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı olması ürünün en bilinen özellikleridir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir.
PROTEİN AÇIĞINA KARŞI BILDIRCIN YUMURTASI
Ülkemizde hayvansal protein tüketiminin gelişmiş ülkelere göre düşük seviyede kaldığını söyleyen uzmanlar, bu açığın kapatılmasında, son yıllarda eskiye oranla daha rahat bulunabilen bıldırcın yumurtasının etkili olabileceğini belirtiyorlar.
Bıldırcın yumurtası çocuklar tarafından en doğru tüketilme biçimi, rafadan yenmesidir. Çünkü yumurtanın rafadan olması, vücudun proteinleri en kolay ve etkili şekilde almasını sağlar. Bıldırcın yumurtasının sarısı pişirilmeden de çocuklara içirilebilir. Ancak, özel bir protein içeren yumurta akı, vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirme olasılığına karşı, çiğ olarak verilmemelidir.
Bıldırcın Yumurtasının Zararları
Bıldırcın Yumurtasının zararları hakkında söyleyeceğimiz bir kaç önemli  konu var. Özellikle böbrek hastaları için zararlıdır. Çiğ yenilmesi kuş gribi ve salmonella hastalıkları açısından sakıncalıdır.


             Kategori: Beslenme ve Diyet | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :2517

      
   1- Dr.Hakkı diyor ki;

Protein açısından zengin olan bıldırcın yumurtasının, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, özellikle çocuklar için faydalı olduğu bildirildi. Uzmanlar, bıldırcın yumurtasının içeriğindeki besleyici maddelerin yoğunluğu nedeniyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından farklı olduğunu belirtiyor.Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının süt ve balla karıştırıldığında astım, öksürük ve alerjiye çok iyi gelmektedir.

BILDIRCIN YUMURTASININ FAYDALARI
1-Öksürük,astım,bronşit,nefes darlığı,mide,karaciğer ve göğüs hastalıklarının tedavisinde.
2-Çocukların gelişiminde ve iştahlarının artırılmasında,
3-Hastaların, ameliyat sonrasında çabuk şifa bulmalarında,
4-Kansızlık ve anemi tedavisinde,
5-İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici ve yüksek derecede afrodizyak etkilidir.
6-Yüksek enerjili ve proteinlidir.
7-Vitamin ve mineral değeri yüksektir.

100 gr tavuk yumurtası ile 100 gr bıldırcın yumurtası karşılaştırıldığında
Fosfor.... 5 kat daha fazla
Demir...... 7-8 kat daha fazla
B1Vitamini.... 6 kat daha fazla
B6 Vitamini .... 15 kat daha fazla

KULLANIM ŞEKLİ
Tavuk yumurtasının kullanıldığı her yerde ve şekilde kullanılabilir. Sabah,öğle ve akşam, çiğ olarak süte karıştırılarak içilir.Rafadan olarak yenmesi tavsiye edilir.Kokusuzdur, Lezzetli olduğu için salataların ve mezelerin vazgeçilmez süsüdür.
Bu bilgiler bilim adamlarının ve tüketicilerin açıklamaları doğrultusunda verilmiştir.

 


         12.08.2012 01:23:53 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Melankoli diyor ki;

NetDoktorum Sözlük Hizmetinizde. Sözlük Yazarı Olmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı. Hemen Üye Ol
ve


         13.10.2012 02:52:00 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Tarhun Otu Yararları - Faydaları ve Tarhun Çayı Hazırlanışı
Önceki Konu   Sonraki Konu
Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları, Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats