Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

   
Sık idrara çıkma nedenleri nelerdir? Tedavisi Nasıldır?
Dr.Koçpınar diyor ki;

Sık idrara çıkma, kişinin ağrısız bir şekilde ama sık sık idrara çıkmasıdır. İdrar sıkışmasında, kişi aniden sıkıştıran bir idrar yapma hissi ve beraberinde mesanede rahatsızlık hissi olur.
Gece sık idrara çıkma ise nokturi olarak adlandırılır. Bir çok kişi 6-8 saat boyunca, idrar yapmadan uyuyabilir. Orta ve ileri yaş erkekler sabaha karşı bir kez idrar için uyanmaya başlarlar.

Sık idrara çıkma neden olur:
Sık idrara çıkmanın ilk akla gelen nedeni İdrar yolu enfeksiyonlarıdır. Mesane enfeksiyonunda mesanenin idrarı tutma kapasitesi düşeceğinden az bir miktar idrar bile idrara çıkma isteği uyarır. Diyabet , gebelik ve prostat problemleri en sık nedenler arasındadırlar.

Sık idrara çıkma nedenleri:
*İdrar yolu enfeksiyonları, *Yatmadan önce aşırı yeme, kahve veya alkol, *İntersitisiyal sistit, *İlaçlar diüretikler, *Overaktif mesane, *İdrar tutamama, *Diyabet, *Akut bakteriyal sistitler, *Üretritler, *Prostatitler, *Gebelik, *Prostat büyümesi, *Nörojenik mesane, *Pyelonefrit- üst idrar yolu enfeksiyonu, *Böbrek pelvisi veya ureter kanserleri, *Hipokalemi, *Mesane taşları, *Böbrek taşları, *Hiperkalsemi, *Prostat kanseri, *Gonore, *Migren, *Diabet insipidus, *Menapoz, *Yumurtalık kistleri, *Yumurtalık kanserleri, *MS- multipl skleroz, *Rahim sarkması, *Üretral darlık, *Polikistik böbrek, *Cushing sendromu, *Reaktif artritler, *Hiperparatiroidizm.

Doktora başvurma belirtileri:
Sık idrara çıkma ile beraber aşağıdaki belirtiler var ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
* Ateş, titremeler, sırt ve yan ağrısı ve kusma var ise,
* Artmış susama hissi, yorgunluk, ani kilo kaybı,
* Gebe değilseniz ve fazla sıvı almadığınız halde sık idrara çıkma ve idrar sıkışması var ise,
* İdrar tutamama var ise , yakınmalar hayat sitiliniz değiştiriyor ise,
* Kanlı idrar veya bulanık idrar yapıyorsanız,
* Penis veya vajinadan akıntı da var ise,

Sık idrara çıkmada tanı ve yapılan testler:
* İdrar tetkiki,
* İdrar kültürü ve direnç çalışmaları,
* Sistometri- mesane basınç ölçümü,
* Sistoskopi,
* Nörolojik testler- idrara sıkışma durumlarında,
* Abdominal veya pelvik ultrason,

Sık idrara çıkma tedavisi:
Sık idrara çıkma nedeni belirlendikten sonra, sık idrara çıkmanın sebebine uygun bir tedavi uygulanacaktır.

Sık idrara çıkma bitkisel tedavisi:
Sık idrara çıkma sorunu için tamamlayıcı alternatif olarak uygulanabilecek bitkisel çözüm yöntemleri de vardır. Şifalı bitkiler ile hazırlanacak kürler sık idrara çıkma konusunda faydalı olacaktır.
1) Andız kökü kaynatılır ve sabah akşam birer bardak içilir.
2) Kestane pişirilerek yenilir.
3) Anason ve öd ağacı kaynatılır, birer bardak içilir.


             Kategori: Üriner Sistem | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :7835

      
   1- hm diyor ki;
merhaba..ben  bir kaç ay önce sık sık idrara çıkmaya başladım son zamanlarda ise geceleri uyandığımda idrarımı yapma hissini yaşıyorum.ayrıca gün içerisinde sıvı tükettiğim anın çok kısa bi süre sonrasında idrarım geliyor..bunun sebeplerini neden olduğunu öğrenebilir miyim? teşekkür ederim..

         27.12.2012 15:40:19 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Şen diyor ki;
Merhabalar hm;
sık idrara gitme ve sıkışıklık hissi idrar yolundaki bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi aşırı aktif mesane durumuna neden olan başkaca bir rahatsızlıkta söz konusu olabilir. Lütfen bir Üroloji Uzmanına başvurunuz. Sağlıklı güzler.

         05.01.2013 15:51:06 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- zeyn diyor ki;
merhaba ben cok fazla idrara cikiyorum gun icerisinde. bir bardak su icsem en az bir defa idrara cikiyorum. gunde 2-2.30 lt kadar su icerim ve bu demek oluyo ki gun icinde 10-15 defa idrara cikmak zorunda kaliyorum. evde tualete gitmek sorun degil ama disarida (ogrenciyim) cok zor oluyor ve idrarimi tuttugum zaman yanma yasiyorum. cok defa idrar tahlili yaptirdim ama enfeksiyon cikmadi. neden kaynaklanabilir acaba? bobreklerimde bir sorun olabilir mi yada idrar kesem mi normalden kucuktur? ne yapabilirim, ne yapmam gerekir? saygilarimla.. zeynep.

         12.02.2013 22:49:54 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   4- salihy diyor ki;
17 yaşındayım . 1.5 aydır sık idrara cıkma sorunu yaşıyorum yaklaşık 1 ay once üroloji servisine başvurdum ve idrar tahlili istediler tahlilin sonucunda bana doktorum kum döktüğümü soledi ve ürispas adında bir ilaç yazdı ilacım yeni bitti yaşadığım sorun devam ettğinden dolayı yine doktora basvurdum yine idrar tahlili istedi ama bu sefer bişey çıkmadı ama hala bu sorunu yasamaya devam ediyorum idrarımı yaptıktan sonra sanki yapmamış gibi hissediyorum yaptıktan sonra yanma oluyor ve bu beni çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım ?

         03.05.2013 15:17:43 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   5- xxdoganxxw diyor ki;
bundan 4 yıl önce saglıklı idim idrara 4-5 saat aralıklarla cıkan biriydim son  3 -4 yıldır 1-1.5 saati gecmeden idrar a cıkma hissi geliyor ve sıkıstıyor sorun neden acaba prosstat baslangıcı mı var yoksa baska bi sorun mu yardımcı olursanız sevinirim (yasım 24 bu arada)

         15.07.2013 00:22:40 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Yüz felci (Fasiyal Paralizi) nedenleri - Yüz felci egzersizleri - Yüz felci nasıl geçer?
Önceki Konu   Sonraki Konu
Kulak uğuldaması neden olur? - Kulak uğuldaması nasıl geçer?


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats