Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?

   
Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?
Dr.Mehtap diyor ki;

Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?
Hipofiz bezi bazı hormonları üretir.
Bunlardan;
Büyüme hormonu, kas ve kemiklerin büyümesini uyarır ve genel metabolizmayı etkiler.
Prolaktin, balıkta su-mineral metabolizmasından, memelilerde süt üretimine kadar geniş bir alanı etkiler.
Tiroit uyarıcı hormon (TSH), tiroit dokusunun büyümesini ve ve tiroit hormonlarının üretimini uyarır.
Adrenokortikotrop hormonun da böbreküstü bezi üzerinde buna benzer etkileri vardır ve yağ dokularındaki metabolizmayı etkiler.
Gonadotropinler erkek ve dişi cinsel hormonlarının üretimini, sperma oluşumunu ve yumurtalıkların gelişmesini uyarır.
İntermedin ( melanofor uyarıcı hormon) derinin pigmentasyonunu etkiler.

Hipofiz Bezinin Görevleri
Hipofiz,beynin altında ufalan, bir sapla hipotalamusa bağlı olan içsalgı bezidir. Kafatası tabanının orta bölümünde,  “Türk eyeri” adı verilen küçük çukurda yer alan hipofiz, eni 14 mm, önden arkaya boyu 8 mm, yüksekliği 6 mm dolayında olan küçük bir bezdir. Üç lobdan oluşur: Ön lob, orta lob, arka lob.
Ön lob, altı protein hormonu salgılar: Bedenin büyümesini denetleyen büyüme hormonu; süt üretimini uyaran prolaktin; böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotropik hormon (ACTH); tiroit uyarıcı hormon ya da tirotropin (TSH); iki gonadotropin hormon olan, yumurtalıkların ve erbezlerinin olgunlaşması ile çalışmasını denetleyen folikül uyarıcı hormon (FSH) ile lüteinleştirici hormon (LH). Ön lob, kan damarlarıyla, bu altı hormonun salınmasını düzenleyen hormonları salgılayan hipotalamusa bağlanır.

Orta lob, soğukkanlı hayvanların kamuflaj, saldırı ve çiftleşme davranışları için derilerini geçici olarak koyulaştıran melanosit uyarıcı hormon (MSH) salgılar. İnsanlarda çok az önemi vardır.

Arka lobun, beyinle doğrudan sinir bağlantıları vardır. Hipotalamus tarafından salgılanan iki peptit hormonu depo eder ve salar: Bunlar doğum sırasında dölyatağının kasılmasını uyaran ve bebeğini emziren annelerde süt gelmesini başlatan oksitosin ile bedenin aşırı su yitimini önlemek için böbreklere etki yapan bir antidiüretik hormon olan vazopressindir. Vazopressinin yeterince salgılanmaması şekersiz şeker hastalığıyla sonuçlanır.
Hipofizin çıkarılması ya da zarar görmesi, bedenin büyümesini durdurur; süt salgısını etkiler; böbreküstü bezlerinin, tiroit bezinin ve eşey bezlerinin (gonatların) büzülerek küçülmesine ve işlevden kesilmesine neden olur. Tersine, hipofiz hormonlarının aşırı salgılanması devliğe yol açabileceği gibi, böbreküstü bezlerinin, tiroidin ve eşey bezlerinin işlevlerinde anormal değişikliklere yol açar.


             Kategori: Hormonal Sistem | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :331

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats