Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Memede hangi belirtiler varsa doktora gitmeliyiz?

   
Memede hangi belirtiler varsa doktora gitmeliyiz?
Angina diyor ki;

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Gelişmiş ülkelerde daha sık karşılaşılıyor ve her 8 kadından birinin bu hastalığa yakalanacağı öngörülüyor. Kadınlarda kanserden ölüm nedenleri arasında, meme kanseri ilk sırada yer almaktadır.

Memede fark edilen her kitle kanser değildir. Özellikle 15-30 yaş arası kadınlarda, bu kitlelerin önemli bir kısmını “fibroadenom” denilen iyi huylu meme tümörleri oluşturuyor. Yine 30-50 yaş arası kadınlarda sıklıkla rastlanan kitlelerin aynı zamanda ağrı nedeni de olan kistler olduğu belirtiliyor. Yine de memesinde ve koltuk altında bir kitle fark eden kadınların zaman kaybetmeden bir cerrahi uzmanına müracaat etmesi gerekmektedir.
Aşağıdaki belirtiler kansere işaret değildir.
*Memede ağrılı ve çok kısa sürede ortaya çıkan kitleler, çoğunlukla çok hassas oluyor, geniş bir alan kaplıyor ve meme kanserine işaret etmiyor.
*Deride kızarıklık, sertlik ve ağrı ile ortaya çıkan kitleler, daha sonra iltihaplı bir akıntıya neden olabiliyor. Bu duruma “granülomatöz mastit” adı veriliyor.
*Kadınlarda çoğunlukla iki, bazen de bir koltuk altında her âdet öncesi büyüyen ve hassaslaşan kitleler oluşuyor. Bunlar kişide doğuştan bulunuyor ve zaman içinde âdet dönemlerinin ve gebeliklerin etkisiyle büyüyor. Bu durum kansere işaret etmeyip nadiren bir girişim gerektiriyor.
*Koltuk altında, bazen bir tırnak enfeksiyonu, bazen kedi tırmalaması, bazen de sistemik bir enfeksiyonu takip eden şişlikler olabiliyor. Bunlar enfeksiyonu kontrol etmek için büyüyen lenf bezleri olabilmektedir.

Aşağıdaki belirtiler varsa hemen doktora başvurunuz!
*
Meme başında veya derisinde çökme ve çekilme varsa.
*Memede yeni fark edilen ağrısız, sert, sınırları düzensiz ve hareketi kısıtlı bir kitle söz konusuysa.
*Meme başı ve derisinde kızarıklık ve portakal kabuğu görünümü oluşmuşsa.
*Deride ülserleşme bulunuyorsa.
*Göğüs duvarına yapışık sert bir kitle hissediliyorsa.
*Koltuk altında sert ve ağrısız bir kitle hissediliyorsa derhal doktora gidilmeli.


             Kategori: Kadın Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :389

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats