Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

   
Ağızdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?
Angina diyor ki;

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalından Doç. Dr. Uğur Gönlügür, ağızdan kan gelmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, "Ağızdan çok fazla miktarda gelen kan sebebiyle soluk borusu tıkanabilir ve hasta kendi kanıyla boğularak ölebilir" dedi.

Ağızdan kan gelmesinin (hemoptizi) akciğer-kalp hastalıkları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları ve üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanabileceğini belirten Doç. Dr. Uğur Gönlügür, "Mide veya onikiparmak bağırsağındaki ülserler, gastritler, boğaz kanserleri, burun travmaları, faranjit gibi nedenler, akciğer dışı sebeplerin belli başlılarıdır. Akciğer hastalıkları içinde akciğer kanseri, bronşektazi, akut ve kronik bronşitler, zatürre, verem, kalp yetmezliği, akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması ağızdan kan gelmesine sebebiyet veren en sık faktörlerdir" dedi.

Ağızdan kan gelmesi durumunda öncelikle kanamanın miktarına dikkat edilmesini tavsiye eden Gönlügür, "Çok fazla miktarda gelen kan, soluk borusunu tıkayabilir. O zaman kişi kendi kanıyla boğularak ölebilir. Hastanın çıkardığı kan bulantı ile gelmişse, kusmuk ile karışık ise veya kahverengi ise muhtemelen mideden geliyordur. Bunun tersine hastanın çıkardığı kan öksürükle gelmişse, balgamla karışık ise veya kırmızı renkte ise büyük ihtimalle akciğerden geliyordur. Bu durumda hastaya kuvvetli öksürmemesi, öksürecekse kendini zorlamadan öksürmesi söylenir ve hasta kanayan akciğerinin olduğu tarafa yatırılır. Tabii o anki acil durumda hasta ve çevredekiler kanayan tarafı bilemezler. Hasta daha önceden bir akciğer hastalığı geçirmişse ve çekilen filmlerde doktorlar sağ akciğer veya sol akciğerde bir hasardan bahsetmiş olabilir. Bu hastaya sorulabilir, aksi durumda hasta derhal acil servise yönlendirilir. Acil serviste çekilen bir film pek çok şeyi aydınlatacaktır.

Kan akciğerden gelmiyorsa bunu anlayabilmemiz için günümüz teknolojisinde hem yemek borusuna hem de soluk borusuna sokulabilen, ucunda kamera bulunan hortum benzeri endoskoplar ile her iki sistem gözlenmelidir. Teşhiste en ideal yöntem budur" diye konuştu.

Ağızdan kan gelmesinin hastayı telaşa sokan bir bulgu olmakla beraber iyi huylu ve kötü huylu sebepleri olabileceğini söyleyen Gönlügür, "Az miktarda kan gelen bir hastada ileriki zamanlarda kan miktarı artarak ölüme sebebiyet verebileceğinden, bu tür hastalar derhal en yakın sağlık kuruluşuna, mümkünse bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalılar" dedi.


             Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :3268

      
   1- azra28 diyor ki;
merhaba ben bugün 2 yaşındaki kızımın patlak balonunu içime doğru çekip şişirmeye çalışırken balonda kan gördüm sonra lavobaya gittim ve az miktarda kan tükürdüm endişeye kapıldım şu an regl dönemindeyim ama alakası yoktur sanırım bana yardımcı olur musunuz lütfen...

         29.08.2012 16:28:14 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Sinem diyor ki;
Anllatığınız kanama tahrişe bağlı ağız içi, dudak ve diş eti kaynaklı olabilir. Endişelenmeyin. Sağlıklı Günler.

         02.09.2012 12:15:38 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- sinem diyor ki;
İyi geceler öncelikle. 2 ay önce babamda alerjik astım çıktı fakat lfr 'nin özelliklerini de taşıyordu. Sık sık nefes almada zorluk çekiyordu. Bi kaç kere saydam balgam çıkardı ve bunun onu rahatlattığını belirtmişti. Bu akşam ise şiddetli miğde bulantısı şikayeti oldu ve kusmak için banyoya gittiğinde (ilk denemesi olmasına rağmen/yani boğazının herhangi bir tahrişe mağruz kaldığını düşünmüyorum.) az miktar da olsa kanlı tükrük geldi. Bununlarla ilgili herhangi görüş ve düşüncelerinizle en kısa sürede bize yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler..

         24.09.2012 21:53:38 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   4- ceycey diyor ki;
bu sabah bogazimdan genizden kanli balgam geldi telaslandim birkaç gündür sag kulagim ve yutkundukca bogazim aciyor boynumdada küçük küçük şişilikler var kbb gittim lenf bezlerim şişmiş dedi antibiyotik verdi önemli bir sey yok dedi ben acaba tonsilit veya farenjitmi dedim hayir dedi acaba kan gelmesiyle alakasi varmi bir an önce cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

         16.01.2013 17:43:28 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   5- Dr.Uhud diyor ki;
Lenf bezlerinin şişmesi (LAP-Lenfadenopati) sıklıkla enfeksiyon durumlarında oluşan bir durumdur. Tedavisi antibiyotiktir. Kan ise muhtemelen öksürürken ve/veya balgam çıkışı esnasında tahrişe bağlıdır. Endişe emeyiniz. Doktorunuzun tedavisini uygulayınız. Sağlıklı günler.

         18.01.2013 01:58:22 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   6- yunus40 diyor ki;
merhaba benim agzimdan kan geliyo genellikle sabahalri ac oldugum zaman geliyo ögle vakti bir kere geldi tükürügümde kan belli oluyordu acaba ne yapmam lazim

         11.02.2013 12:40:23 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   7- servet diyor ki;
ben 22 yasındayım balgam atınca tukurunce sureklı kan gelıyo sebebı nedır ne olabılır cvp verırsenız cok sevınırım

         16.04.2013 14:53:59 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   8- servet diyor ki;
ben 22 yasındayım balgam atınca tukurunce sureklı kan gelıyo sebebı nedır ne olabılır cvp verırsenız cok sevınırım

         16.04.2013 14:54:07 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   9- servet diyor ki;
ben 22 yasındayım balgam atınca tukurunce sureklı kan gelıyo sebebı nedır ne olabılır cvp verırsenız cok sevınırım

         16.04.2013 14:54:11 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   10- servet diyor ki;
ben 22 yasındayım balgam atınca tukurunce sureklı kan gelıyo sebebı nedır ne olabılır cvp verırsenız cok sevınırım

         16.04.2013 14:54:14 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1] 2 İleri


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Göz Seğirmesi Nedir? Nasıl Oluşur? Göz Seğirmesi Nasıl Geçer? Önlemek İçin Neler Yapılmalı?
Önceki Konu   Sonraki Konu
BEYAZ SAÇLARA KESİN ÇÖZÜM


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats