Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Arpacık Nedir? Arpacık Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

   
Arpacık Nedir? Arpacık Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Nasıldır?
NetDoktorum diyor ki;

Arpacık; gözkapakları sınırında oluşan iltihap dolu bir şişkinliktir. Kirpikleri besleyen gözkapağı bezcilerinden birinin iltihaplanmasından meydana gelir. Hemen hemen her zaman alt gözkapağında oluşan arpacık, dört beş gün içinde baş verir ve patlayarak boşalır. Gözleri kaşımak, kirpikleri çekmek arpacığı azdırır ve genel olarak gözkapaklarının iltihaplanmasına yol açar. Arpacık çok bulaşıcı olmamakla beraber bir gözden diğer göze bulaşabilir.

Muhtemel belirtileri: Genel görüntü gözkapağında iltihaplandıkça büyüyen ve acı veren kırmızı bir şişkinliktir.

İlk olarak ne yapmalısınız?
1-Gözkapağındaki nokta yalnızca bir kızarıklık ve yanma halindeyse müdahale etmeyin. Çocuğunuzu da, dokunmamaya ve kaşımamaya ikna edin. Arpacık görüntüde olmamasına rağmen acı veriyorsa; gözü gazlı bez yada temiz, ütülenmiş bir mendil ile kapatın ve fazla sıkmadan bandajlayın.

2-Arpacık iltihaplanmışsa ve acıyorsa, sıcak su kompresi veya sıcak suya batırılmış ve sıkılmış pamukla her iki üç saatte bir, birkaç dakika pansuman yapın. Bu acıyı hafifletecek ve arpacığın baş vermesini sağlayacaktır.

3-Arpacık baş vermişse, cerahati boşaltarak çocuğun acısı giderilmelidir. Kirpiği arpacığın merkezinde görebiliyorsanız onu usulca bir cımbızla çekin. Eğer çıkaramazsanız ısrar etmeyin ve sıcak su kompreslerine devam edin. Kirpik çıkar çıkmaz iltihap akmaya ve arpacık geçmeye başlayacaktır. Akan cerahati sıcak su ve pamukla silerek gözü temizleyin.

Doktora başvurmalı mısınız? Ev tedaviniz olumlu gelişmez ve dört beş gün içinde sorunu halledemezseniz veya gözkapağı şişmekte ya da gözkapağı iltihabı haline dönüşmekteyse hemen doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır? Gözkapağında veya gözde bir iltihap varsa, doktor bir antibiyotik merhem veya göz damlası tavsiye edecektir. Arpacık gözkapağı iltihabına dönüşmekteyse veya dönüşmüşse doktor bunun için bir merhem verebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz? Çocuğunuzun yüz bezi ve havlusunu ailenizin diğer fertlerinden uzak tutup bu iltihabın yayılmasını önleyin. Arpacığa dokunmadan evvel ve sonra ellerinizi yıkayın ve çocuğunuzun o bölgeyi ellememesini sağlayın.


             Kategori: Göz Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1081

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
1- Philosophy diyor ki;

>>>NetDoktorum Sağlık Danışma Hattı. Tüm Soru ve Sorunlarınız için tıklayınız...


         22.01.2012 11:35:59 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- netdoktorum diyor ki;
ARPACIK BİTKİSEL TEDAVİSİ
  •1 çay bardağı sıcak suya bir tutam papatya konur ve bir müddet sonra süzülerek bununla göze masaj yapılır. Bu tedavi 2 saatte bir, 5-10 dakika tekrarlanır.

         28.02.2012 23:59:21 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats