Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
0-6 Yaş Çocuğun PsikoSosyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Nedir?

   
0-6 Yaş Çocuğun PsikoSosyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Nedir?
NetDoktorum diyor ki;
0-6 Yaş Çocuğun PsikoSosyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Nedir?
İnsanın yaşam boyu bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, beyninin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Beyin gelişimi büyük oranda gebelik döneminde ve yaşamın ilk beş yılında oluşur. Bu dönemde beyin, dramatik bir hızla milyarlarca nöronun ve nöronlar arasında yüzlerce trilyon sinapsın oluşması ile büyür. Bu büyümenin anlamı, dünyayı algılayabilmek, düşünebilmek, hissedebilmek, hareket edebilmek ve belli şekillerde davranabilmek amacıyla kompleks bir komuta merkezinin gelişmesidir.
İnsanın yaşam boyu kullanacağı becerileri, öğrenme kapasitesi, çevreyle ilişki yetenekleri ve kişiliği de beyin gelişimi ile birlikte büyük ölçüde bu yıllarda gelişir.

Bireylerinin yaşam boyu sağlığını korumak, daha yetenekli, zeki, başarılı ve kapasiteli bireyler yetiştirmek, artan şiddet ve suçluluğu azaltmak, sosyoekonomik eşitsizlikleri makul düzeylere indirmek için toplum öncelikle, beynin hızlı gelişim döneminin önemini fark etmeli ve bu dönemde çocuklarının gelişimini desteklemelidir.

Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı birinci basamak sağlık hizmetleri içine çocuğun ruhsal ve sosyal gelişimini izleme ve destekleme boyutlarını entegre ederek, gebe ve çocuğun birinci basamakta biyopsikososyal bakış açısı ile izlenmesini amaçlamaktadır.


             Kategori: Bebek & Çocuk Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :832

      
   1- seyfime diyor ki;
iyi çalışmalar benim 3.5 yaşında bir oğlum var kendisinde yürüme bozukluğu (sık sık düşüyor ve parmak ucunda yürüyor ) titreme ve konuşmada bozukluk var (konuşmaya yeni yeni başladı 2 ve 3 kelime bir araya getirebiliyor 4 yerde beyin emarı çektirdik bişey çıkmadı emg çektik yine bişey çıkmadı bi yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

         23.01.2012 23:06:07 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Betül diyor ki;
Merhabalar;  bahsettiğiniz durum için altta yatan ciddi bir durum olabilir. Bu nedenle iyi araştırılmalıdır. Mutlaka bir eğitim araştırma hastanesine başvurunuz. Yapılacak tetikler neticesinde doktorunuza güvenin, sizi o yönlendirsin. Sağlıklı günler.

         23.01.2012 23:06:19 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

0-6 Yaş ÇPGD Çocuk Beslenmesi
Önceki Konu   Sonraki Konu


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats