Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Tiroid Testleri (TSH,T3,T4) Nasıl Yorumlanır?

   
Tiroid Testleri (TSH,T3,T4) Nasıl Yorumlanır?
Dr.Uhud diyor ki;

Tiroid bezi hastalıklarının tanısında, sık olarak çalışılan testler serbest T3, serbest T4 ve TSH’dır. TSH ölçümünün normalden düşük olması tiroid bezinin aşırı çalıştığını gösterir. TSH düzeyinin normalden yüksek bulunması ise tiroid bezinin az çalıştığını gösterir.
 T4 ve T3 hormonlarının normal sınırın altında veya üstünde olması ise tiroid bezinin fonksiyonlarının normal olmadığını gösterir.
 Hipertiroidi tanısı için kanda tiroid hormonlarına (T4 ve T3) ve TSH düzeyine bakılır. Kanda T4 ve T3 düzeyleri yüksek, TSH ise düşük bulunursa hipertiroidi teşhisi konur.
 TSH düzeyinin normalin üstünde çkması halinde hipotiroidi düşünülür. Serbest T4 düzeyi ise kanda düşük bulunur. Serbest T4 düzeyi düşük, TSH düzeyi yüksek bir hastada ise belirgin hipotiroidi vardır. Ancak sadece TSH testinin yüksek fakat T4 ve T3 düzeylerinin normal olduğu durumlara ise subklinik hipotiroidi denir. Bu durum da önemsenmeli ve hasta tedavi edilmelidir.
 TSH testi sonuçları çok önemlidir. Hipertiroidi ve  hipotiroidide ilk bozulan ve tedavi sonrası son düzelen TSH testidir. Bu nedenle,tiroid bezi hastalıklarında tanı koymada en değerli test TSH’dır.
 Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikorları da tiroid bezi hastalıklarında önemli olan testlerdir. Bu antikorların yüksek olması tiroid bezi hastalığının otoimmün bir hastalık olduğunu gösterir. Otoimmün hastalıklarda, insan vücudu kendi dokusunu yabancı bir doku olarak algılayıp ona karşı reaksiyon vermektedir. Hashimoto tiroiditi olarak da bilinen bu otoimmün hastalıkta, tiroid bezinde tiroid hormonlarının yapımındaki basamaklarda kullanılan protein yapısındaki tiroglobulin (TG) ve enzim yapısındaki Tiroid peroksidaz (TPO) yabancı bir doku olarak algılanmaktadır. Bağışıklık sistemi bu yapılara savaş açar ve onları yok etmek için antikor salgılar. Bu hastaların kanlarında anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları normalden yüksek olarak bulunur. Hipotiroidi tablosuyla seyreder. Diğer otoimmün hastalıklar hipertiroidiye neden olan Graves Hastalığı ve geçici tiroidite sebep olabilen sessiz tiroidittir. Bu üç otoimmün hastalık aynı anne babanın farklı çocukları gibidir ve yıllar içinde birbirine dönüşebilirler. Yani daha önce hipertiroidi olan birisinde yıllar sonra hipotiroidi gelişebilir.


             Kategori: Hormonal Sistem | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :5

      
   1- biiirrrr diyor ki;
merhaba hocam haşimato hastasıyım 11 haftalık gebeyim bugün tahlil yaptırdım tsh değerim 1,74 -free t3 2,78- free t4 0,98 tiroid ilacımın miktarı 75 mg içiyorum dr artırmaya gerek yok aynı mg devam dedi ama bana t4 değeri düşük geldi sizin fikrinizi alabilirmiyim? t4 değeri normalmi? dozaj artırmalımıyım? bu değerin bebeğe zararı varmdır?

         10.01.2013 21:37:23 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Uhud diyor ki;

Merhabalar; değerleriniz normal değerler arasında olup ilacın doz artırımına gerek bulunmamaktadır. Serbest T3 Normal değeri 2.00-4.40 pg/mL, Serbest T4 Normal değeri 0.83-1.44 ng/dL arasında ise normal kabul edilmektedir. Sağlıklı gümler.


         18.01.2013 01:39:00 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- @ysun diyor ki;
Mrb hocam.Ben 12 haftalık hamileyim.2 ay önceki TSH değerim 6.48 bugünkü TSH değerim 2.8 ve Serbest T4 değerim 1.11 Doktorum sadece bu değerlerime baktı.Durumumda bir düzelme var mı acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

         07.02.2013 14:48:32 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   4- azram diyor ki;
Hocam merhaba. 19 haftalık hamileyim, 2 yıl kadar önce guatr'dan ameliyat oldum hipofiz bezimin sağ tarafını aldılar sol duruyor.İlaç kullanmayı bıraktım 2 yıldır içmiyorum.Geçen ayki TSH:1,59........  Şuanki TSH değerlerim:  TSH=1,4   FT4:0,59   FT3:2,83İlaç kullanmak istemiyorum ama kullanmam gerekiyormu? Geçen ay FT3 ve FT4 değerlerime bakılmamış.İlginiz için teşekkürler...

         26.02.2013 20:47:08 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   5- alpay12 diyor ki;
hocam benim serbest t4 hormonum düşük diğerleri normal çıktı.Bunun nedeni ne olabilir? sizce ne yapmalıyım. riskli bir durum mu. 3.5 aylık bebeğim var ilaç tedavisi gerekir mi?

         06.03.2013 00:00:45 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   6- alpay12 diyor ki;
hocam benim serbest t4 hormonum düşük diğerleri normal çıktı.Bunun nedeni ne olabilir? sizce ne yapmalıyım. riskli bir durum mu. 3.5 aylık bebeğim var ilaç tedavisi gerekir mi?

         06.03.2013 00:00:47 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   7- sinem diyor ki;
kızım 8 aylık 7 aylık iken bazı şikayetler üzerine doktorumuza başvurduk ve bize kapsamlı bir kan tahlili yaptı kan tahlili sonucunda troid hormonu seviyesi yüksek çiktı ilkinde 12,50 ikincide 7,43 ve daha sonra hormon ilacı kullanmaya başladık ilacı ikye bölüp veriyorz 3 hafta sonraki ölçümlerde değeri 4,67 çıktı bebeğim de bir etki olur mu ileride yine zekası ile ilgili bir problem yaşarmıyız şuan gelişiminde bir problem yok ancak bu ay içerisinde boyu uzamamış şuan 68cm bu ölçüm iki aya önce yapıldı doktor hormon ilacındanda olabilir vucudu değişiklik gösteriyor dedi normal midir sorumu yanıtlarsanız gerçekten cok sevinicem

         06.03.2013 16:38:42 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   8- i.özdemir diyor ki;
merhaba hocam ben 6 aylık hamileyim 2 sene önce guatır dan ameliyat oldum ve 50 mg ilaç alıyordum ama hamile kaldıktan sonra 2 tane mg ilaç alıyorum sürekli tahlil yapıyorum ilk zamanlarda çok kötü olduğunu söyledi doktor ama şimdi iyi diyor.yeni yaptığım tahliller şöyle t3 2,60 t4 1,28 tsh 0,8873 diye çıktı sizce ne yapmalıyım bebeği etkiler mi yada daha sonrasında sorun çıkar mı?cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim........

         15.04.2013 10:06:14 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   9- Cansucuk diyor ki;
TSH değerim 6.47 cıktı 22 yasındayım bekarım yıllardır adet düzensizliği var... Dahiliyeye yönlendirdi kadın hastalarıkları doktorum ultrasonda vs kötü bi bulguya rastlanmadı...Nelere dikkat etmem lazım şunları yeme şunu ye gibi bişey önerilebiliyormu yoksa tamamen ilac tedavisimi ? Tsk ederim iyi calısmalar dilerim...

         08.05.2013 14:26:08 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   10- evrenayse diyor ki;

hocam ii günler benim 2 yaşında bir kızım var sırtında sol bacağının alt kısımlarında beya beyaz lekelr oluştu biz cildiye doktoruna götürdük bir teşhis koyamadı çocuk doktoruna götürdük oradada doktor guatır yani troit lerine bi bakalım dedi biyokimya hemogram ve hormon tesleri yapıldı serbest T3 5,41 TSH 1,29 çıktı 15 gün sonra tekrar bakalım dei bir daha kan alalım dedi ben ise çok ebdişeliyim ne yapmalıyım gerçekten ciddi bir rahatsızlığımı var doktor tam olarak bişey söylemiyolar çok endişeleniyorum beni bu konuyla ilgili biraz aydınlatırmısınız değerleri çok mu kötü sizce:(


         10.05.2013 16:59:29 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1] 2 İleri


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Gıda İntoleransı Nedir? Gıda İntolerans Testleri Nelerdir?
Önceki Konu   Sonraki Konu
Tam Kan Sayımı (Hemogram Testi) Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats