Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Ventrikül fibrilasyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi

   
Ventrikül fibrilasyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi
Dr.Sinem diyor ki;

Ventrikül fibrilasyonu
Ventriküldeki bir ya da birkaç odaktan peşi sıra  çıkan uyarıların oluşturduğu düzensiz bir ritmdir. Ventrikül kontraksiyonları düzensizdir ve EKG’de değişen şekil ve konfigürasyonlarda paternler gözlenir. P dalgası yoktur.

Önemli nedenleri arasında miyokard iskemisi, atriyal fibrilasyon, çok yüksek hızlı ventrikül aritmileri, kardiyoversiyon, hipoksi, hipotermi, elektrikli cihazların iyi topraklanmaması, ventrikülün elektriksel uyarımı, elektrolit dengesizliği ve ilaç etkileri (antiaritmikler) yer alır.

Kalp hızı yüksek ve sıklıkla değişkendir. Ritm tamamen  düzensizdir. P:QRS ilişkisi görülemez. QRS kompleksleri, ST segmenti ve T dalgaları  yoktur.

Etkili bir kardiyak debi olmadığından yaşam yapay yöntemler ile sürdürülmelidir.

Tedavi: VF kendiliğinden sonlanma şansı olmayan ve müdahele edilmezse ölümcül sonuçlanan bir aritmi tipidir. Kardiyopulmoner resüsitasyon hemen başlatılmalı ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde defibrilasyon (200-400 joule) uygulanmalıdır. Erken uygulanan defibrilasyonun başarı şansı daha yüksektir. Sinüs ritmine dönmesine karşın dolaşım hala yeterli değilse eksternal kalp masajı ve yapay solunum sürdürülmelidir. Destekleyici tedavi yaklaşımları arasında propranolol, bretilyum  ve lidokain yer alır. Bazı durumlarda epinefrin, kaba fibrilasyon ve ardından defibrilasyon elde etmek çabası ile  kullanılabilir.

Sinüs ritmi elde edildikten sonra ritmin sürekli izlenmesi ve VF’un yinelemesini önleyecek tedavi yöntemlerinin (lidokain, prokainamid,bretilyum, kinidin, dizopiramid, amiodaron)  uygulanması zorunludur.


             Kategori: Kalp & Damar Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :720

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats