Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Fibroadenom Nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi

   
Fibroadenom Nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi
Dr.Arzu diyor ki;

Fibroadenom Nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi
Fibroadenom lastik kıvamlı, sınırları belirgin, yuvarlak ve ya lobüle, iyi huylu bir meme kitlesidir.Fibroadenom genellikle ağrısızdır.Fibroadenomlar elle muayene edildiğinde çok hareketli oldukları görülür. Sıklıkla genç bayanlarda görülür ve bazen birden fazla olabilirler.
Fibroadenom memede ergenlikten hemen sonraki dönemde görülmeye başlar ve tüm üretkenlik çağı boyunca ortaya çıkabilir. Hastaların %20'sinde birden fazla, %10'unda her iki memede görülür. Fibroadnomu birden fazla olanlar genellikle daha gençtir ve bu hastalarda takip süresince yeni fibroadenomların oluşma olasılığı daha fazladır.
Fibroadenom lar çoğunluğu 1-3 cm çapındadır. Zaman zaman genç bayanlarda büyük boyutlara ulaşabilirler ve bunlara dev yada jüvenil fibroadenomlar denir.
  
Fibroadenom belirtileri nelerdir?
Fibroadenom beliritleri genellikle kitlenin büyüklüğü ve yerine bağlıdır.Fibroadenom içindeki hücreler normal meme dokusundaki hücreler ile aynı olduğundan, fibroadenomlar vücutta salgılanan hormonlardan aynen meme dokusu gibi etkilenirlerler. Genellikle  gebelik dönemi ve sonrasında süt emzirme döneminde büyüyebilir, bu dönem geçtikten sonra da küçülebilirler. Fibroadenom genellikle menapoz sonrası küçülme eğilimindedir. Sadece östrojen içeren hormon alınımı fibroadenomlarda büyümeye sebep olabilir. Doğum kontrol haplarının fibroadenomlar üzerine bilinen ciddi  bir etkisi yoktur.
Fibroadenom u olanlarda genellikle kanser korkusu vardır,memede fibroadenom varlığı, kişinin gelecekte meme kanseri olma riskini arttırmaz.
Fibroadenom tanısı nasıl konur?
Genç kadınlarda  meme dokusu yoğun olduğu için, fibroadenomlar bazen görülmeyebilir. Görülebilenlerde de düzgün sınırlı lezyonlar şeklindedir. Yaşlı kadınlarda  lezyon içinde kaba kireçlenmeler görülür. Tanıda kullanılan diğer görüntüleme yöntemi ultrason dur. Ultrason genel olarak, fibroadenomların kistlerden ayırımında kullanılır. Tanıda muayene ve ultrason çoğunlukla yeterli olur. Tanı için gerektiğinde, iğne biyopsisi kullanılabilir.

Fibroadenom tedavisi yapılmalıdır?
Fibroadenom tedavisi kitlenin  cerrahi olarak çıkarılması ile yapılır. Fibroadenomlar sıklıkla estetik kaygılar veya büyüdüğü, ele geldiği  için çıkarılırlar.
Fibroadenom ameliyatı nasıl yapılır?

Fibroadenom ameliyatı eğer kitle küçük ise lokal anestezi altında çıkarılarak yapılır ve mutlaka çıkankitle patolojie gönderilir. Hastanın yaşı küçük, fibroadenom büyük ise genel anastezi kullanılabilir.Genellikle fibroadenom ameliyatı sonrası nüks görülmez. Nüks gözlenir ise, tanıda bazen karışabilen filloid tümörden şüphelenilmelidir.


             Kategori: Kadın Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :510

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Raynaud Hastalığı Nedir? Sebepleri Nelerdir? Tedavisi
Önceki Konu   Sonraki Konu
Çikolata Kisti (Endometrioma) Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats