Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir? Nedenleri - Tedavisi

   
Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir? Nedenleri - Tedavisi
Dr.Mehtap diyor ki;

Bilinç Bulanıklığı (Konfüzyon) Nedir? Nedenleri - Tedavisi
Bilinç bulanıklığı (konfüzyon), uyanıklık korunduğu halde bir şaşkınlık, zihnin tam açık olamaması, olayları tam olarak kavrayamama, çevreyi tam ve doğru olarak algılayamama halidir. Hasta ayaktadır, gezmekte, konuşmaktadır ama bu sırada yer, zaman ve kişi algılamaları bozulmuştur. Yani hasta tam olarak nerede olduğunu, içinde bulunulan zamanı, çevresindeki kişileri tam olarak, ayrıntısıyla bilemez. Örneğin, yılı, ayı bilebilir ama günü saati bilemeyebilir. Bulunduğu şehri bilebilir de, hastanede olduğunu bilemeyebilir, yakın tanıdıklarını tanımayabilir.

Nedenleri, risk faktörleri:
Bilinç bulanıklığı, bir hastalık değil, beyinin tamamı ve/veya beyin sapı denilen bölgesinin, hafif şiddetteki, anatomik veya işlevsel bozukluğuna yol açan birçok hastalığında görülebilecek bir belirtidir. Bu durum bazen tamamen normal kişilerde bazı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi, beyni doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen birçok hastalık durumu, bazı ilaçlar ve zehirlenmeler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Uykudan uyandığımızda, tamamen kendimize geldiğimiz ana kadar çok kısa bir süre, bilinç bulanıklığı halini veya akşamüstü uykularından sonra uyandığımızda kısa bir süre şaşkınlık, zamanı tam değerlendirememe halini birçoğumuz yaşamışızdır. Bu bir konfüzyon halidir. Bilinç bulanıklığı, birçok durumda ise beyni ilgilendiren bir hastalık durumunda veya bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir.

Bilinç bulanıklığı (konfüzyon) yapan durumlar:
*Bazı ilaç ve toksik maddeler,
*alkol,
*oksijen azlığı,
*kan şekerinin yükselmesi veya düşmesi,
*kafa darbeleri,
*migren krizleri öncesinde,
*bazı tip epilepsi (sara) nöbetleri sırasında veya sonrasında,
*kafa darbelerinden sonra,
*kafa darbelerini takiben oluşan beyin zarı veya beyin kanamaları,
*uzun süreli yüksek tansiyonun beyinde yaptığı bozukluklar (hipertansif ensefalopati), beyin tümörleri,
*beyin damar hasta­lıkları,
*kan basıncı düşmeleri,
*kalp hızının aşın artması veya azalması,
*alışkanlık yapan maddelerin ani kesilmesi (genellikle geçici olarak, nadiren kalıcı olarak)

Tanı: Görüldüğü gibi konfüzyonun çok değişik nedenleri vardır. Böyle bir durumda konfüzyona sebep olan şeyin araştırılması için ilgili bir doktorun gerekli araştırmayı yapması lazımdır.
Tedavi: Bilinç bulanıklığının özgün bir tedavisi yoktur. Tedavinin esası, bilinç bulanıklığını yapan nedenin bulunduktan sonra bunun tedavi edilmesine dayanır. Neden bulununcaya kadar ise hastanın solunum, kan basıncı gibi hayati fonksiyonlarını, kan şekeri ve elektrolitlerini normal sınırlarda tutacak tedbirler alınmalı, bunlara yönelik tedaviler planlanmalıdır. Hastanın yanlış algılama ve değerlendirmelerden doğabilecek panik ve heyecanı önlenilmeye çalışılmalıdır.


             Kategori: Akıl Ruh Sağlığı | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :210

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats