Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Troponin I
Myokard enfarktüsünden sonra 2-6 saat içinde kanda yükseldiği saptanmakta 15-24 saat içinde pik düzeylerine çıkmakta, 7 gün kadar yüksek kaldıktan sonra normal değerlerine dönmektedir. Bu nedenle AMI tanısında önemli bir markerdir. AMI tanısı için seri ölçümler yapılması uygundur.
Referans Değerler: 0-2 ng/mL
Serum düzeyinin arttığı durumlar; AMI, Konjestif kalp yetmezliği, kardiyak travma, unstabil anjina, akut iskelet kası yaralanmaları.
 
Troponin T
Troponin T molekül ağırlığı 37,000 dalton olan bir proteindir. İskelet kası ve kalp kasında farklı izoformları bulunur. Bu iki kas tipinde bulunan proteinler farklı genler tarafından kodlandıklarından farklı aminoasit dizilimine sahiptirler. Bu yüzden Cardiac Troponin T’ye özgü antikorlar kullanılarak yapılan ölçümler yüksek derecede kalbe spesifiktir. Yarılanma ömrü 2 saat kadardır. Tanıda en sık kullanıldığı alan akut myokard infarktüsüdür. Akut infaktüsü takip eden 2-6 saat içinde yükselir ve en az 6 gün yüksek kalır. Yanlış pozitif yükseklikler akut ve özellikle kronik böbrek yetersizliklerinde görülebilir.
Troponin I ya göre duyarlılığı daha yüksek olan bir testtir.
Referans Değerler: 0-0.04 ng/mL
Serum düzeyinin arttığı durumlar; AMI, unstabil anjina, anjioplasti sonrası, bypass amelyatları sonrası, myokarditler ve bazı nörojenik atrofik iskelet kası hastalıkları.

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1928

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Trigliseritler Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Unconjugated Estriol (UE3) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats