Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

  Ana Sayfa     Doktora Sor     Sağlık Arşivi     Sitene Ekle    İletişim   
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;
Troponinler (I ve T) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Troponin I
Myokard enfarktüsünden sonra 2-6 saat içinde kanda yükseldiği saptanmakta 15-24 saat içinde pik düzeylerine çıkmakta, 7 gün kadar yüksek kaldıktan sonra normal değerlerine dönmektedir. Bu nedenle AMI tanısında önemli bir markerdir. AMI tanısı için seri ölçümler yapılması uygundur.
Referans Değerler: 0-2 ng/mL
Serum düzeyinin arttığı durumlar; AMI, Konjestif kalp yetmezliği, kardiyak travma, unstabil anjina, akut iskelet kası yaralanmaları.
 
Troponin T
Troponin T molekül ağırlığı 37,000 dalton olan bir proteindir. İskelet kası ve kalp kasında farklı izoformları bulunur. Bu iki kas tipinde bulunan proteinler farklı genler tarafından kodlandıklarından farklı aminoasit dizilimine sahiptirler. Bu yüzden Cardiac Troponin T’ye özgü antikorlar kullanılarak yapılan ölçümler yüksek derecede kalbe spesifiktir. Yarılanma ömrü 2 saat kadardır. Tanıda en sık kullanıldığı alan akut myokard infarktüsüdür. Akut infaktüsü takip eden 2-6 saat içinde yükselir ve en az 6 gün yüksek kalır. Yanlış pozitif yükseklikler akut ve özellikle kronik böbrek yetersizliklerinde görülebilir.
Troponin I ya göre duyarlılığı daha yüksek olan bir testtir.
Referans Değerler: 0-0.04 ng/mL
Serum düzeyinin arttığı durumlar; AMI, unstabil anjina, anjioplasti sonrası, bypass amelyatları sonrası, myokarditler ve bazı nörojenik atrofik iskelet kası hastalıkları.

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :699

      
   


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.
   SAYFALAR >>
RSS   SiteMap
      Ana Sayfa       Sağlık Danışma Hattı       Doktor       Hastalık       Sağlık       Sitene Sağlık Köşesi Ekle       Öksürük       Mide Bulantısı       Güzellik
      Tahlil Sonuçları       Kaplıcalar       Cinsel       Hafta Hafta Hamilelik       Bebeklerde Ek Gıda       Cinsellik       Egzersiz       Ağız Diş       Bebek Gelişimi
      Cinsel İlişki       Bebek Beslenmesi       Allerji       Akne       Tıp Terimleri       Hepatit       Diyet       Kanser       Saç Bakımı       Şifalı Bitkiler
      Şifalı Taşlar       Kalp       Böbrek       Mide       Karaciğer       Prostat       Anemi       Kansızlık       Vitamin       Tansiyon       Beyin       Aft

      Tavsiye Linkler

      Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz       Sizin Siteniz      

İletişim: info@netdoktorum.com
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats