Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Pankreatik Amilaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Pankreatik Amilaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Ercan diyor ki;
Pankreatik Amilaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Pankreas ve tükrük bezleri amilaz aktivitesinin en yüksek olduğu organlardır. Overler, fallop tüpleri ve iskelet kasında da az miktarda aktivite gösterir. Yenidoğanda amilaz aktivitesi ilk 2 ayda düşüktür, zamanla artarak 1 yaşın sonunda erişkin düzeylerini yakalar.
Akut pankreatit için sensitivitesi %72-92, spesifitesi %20-60´tır. Semptomların başlayışından yaklaşık 2-12 saat sonra yükselmeye başlar. 12-75 saat sonra pik yapar. Referans aralığın üst sınırının 3 katından yüksek olan sonuçlar akut pankreatit için %60 sensitif ve %98 spesifiktir. Karın içi inflamatuar olaylar dışında özellikle parotis bezinin iltihabi durumlarında artar.
Referans Değerler:
Otoanalizörde:10-130 U/L
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Parotitler ve pankreatitler başta olmak üzere, barsak tıkanmaları ve infarktüsleri, ektopik gebelik, tüm safra kanalı hastalıkları, diabetik ketoasidoz, pankreas kistleri, peritonit, makroamilazemi, bazı akciğer ve over tümörleri, böbrek yetmezliği, ERCP, abdominal travma, cerrahi operasyonlar, viral enfeksiyonlar, kafa yaralanması ve alkol kullanımı.
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; Pankreas yetmezliği, ileri kistik fibrozis, ciddi KC hastalıkları, pankreatektomi.

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :951

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Ozmolalite Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Paratiroid Hormon (PTH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats