Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
D-dimer Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
D-dimer Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Betül diyor ki;
D-dimer Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
D-dimer çapraz bağlı fibrinde plazminin aktivasyonu sonucu yapılır. D-dimer fibrinojen veya FDP'ı etkileyen plazmin ile oluşmaz. Bundan dolayı fibrin için spesifiktir. D-dimerin varlığı hem trombin oluşumunu hem de plazmin oluşumunu teyit eder. Fibrin yıkım ürünleri eş zamanlı 2 olayın sonucu oluşur. 1-Fibrinojen trombin ve FXIIIa ile birlikte stabilize fibrin formuna dönüşür. 2-Fibrin kanda bulnan plazmin ile çözünür. Fibrinolizisde plazmin fibrin ağını D-Dimerda içeren spesifik fragmentlere yıkar.
D-Dimer fibrinolizisin en uç ürünüdür ve stabilize fibrin varlığında saptanan trombotik bozukluklar markerdır. D-Dimer hem pıhtı formasyonu hemde fibrinolizisin arttığında düzeyleri artar. D-Dimer düzeyi Dıssemine İntravasküler Koagülopati (DIC) ve tromboz (arteryal ve venöz) sonucunda oluşan patolojik durumlarda artış gösterir. Ayrıca deri ven trombozu ve pulmoner embolinin tayininde yararlıdır. Fibrin çapraz bağlarının plazmin degradasyonu sonucunda oluştuğu için FDP den fibrinolizis için daha spesifik bir markerdir.
 
D-Dimer'in arttığı durumlar:
DIC
Arterial veya venöz tromboz
Renal veya karaciğer yetersizliği
Pulmoner emboli
Hamileliğin geç dönemi,
preeklampsi
Myokardial infartüs
Malignite,
İnflamasyon ve ciddi infeksiyonlar
Antikoagülan tedavi
 
Referans Değerler: 300 ng/mL  
 

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :2532

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Dehidroepiandrosteron Sülfat (DHEA-S) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
İndirekt Coombs Nedir? - Normal Değeri


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats