Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Estron(E1) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

   
Estron(E1) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Dr.Betül diyor ki;
Estron(E1) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Estron (E1), östrojen sınıfına ait olan Estrodiol (E2) ve Estriol (E3) gibi bir steroiddir. Estron (E1), estrodiol ile karşılaştırıldığında biyolojik aktivitesi düşüktür. Östrojenler kadınlarda genital organların ve sekonder seks karakterlerinin gelişimi için gereklidir. Menapoz öncesi dönemde en bol bulunan östrojen E2 olmasına karşılık menapoz sonrası dönemde en fazla bulunan E1 dir. Ovum fertilize olmadan önce östrojenlerin başlıca görevi üreme yollarında fertilize ovumun büyüyeceği ortamı hazırlamaktır. Normal kadın ve erkeklerde E1 böbreküstü bezinden salgılanan androstenedionun periferik dokularda dönüşümünden ve E2 'nin metabolizmasından oluşur. Yağ dokusu bu dönüşümün olduğu major yerdir. E1 normal menstruel siklus boyunca küçük miktarda sekrete edilir ve KC de E2'nin oksidasyonu ile yapılır. Böylece E1 düzeyleri siklus boyunca E2'nin aynasıdır. E1 düzeyi menstruel siklusun follikül fazı boyunca az artış gösterir. Estron yapımı siklusun 13. günü belirgin bir pikle artar, pik kısa bir süre devam ettikten sonra siklusun 16. gününden sonra düşmeye başlar. İkinci pik siklusun 21. günü oluşur ve fertilizasyon oluşmamış ise E1 yapımı düşer. Obez postmenopozol kadınlarda androstenedion’un E1’e dönüşümü artar. Normal durumlarda E1 düzeyleri düşüktür ve hipotalamus-hipofiz-over feedback mekanizmasında belirgin rol oynamaz. Fakat anormal durumlarda (obesite gibi) miktarı artar ve normal feedback mekanizmasını interfere eder. Bu da menstruel siklusta düzensizliğe yol açabilir. Erkekte E1 düzeyleri jinekomastinin araştırılması veya östrojen salgılayan tümörlerin tanısında önemlidir.
 
Referans Aralıkları :
İnsan için 16-40 yaş kadın 25-350 pg/mL Gebelikte : 100-8000 pg/mL
İnsan için 41-99 yaş kadın 25-350 pg/mL
İnsan için 16-99 yaş erkek 25-150 pg/mL
 

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :1

      
      SAYFALAR >>


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Faktör II Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Önceki Konu   Sonraki Konu
Eritropoietin Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats