Üye ol  Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı:  Şifre:

         
      

      
Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları

   
Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları
Dr.Mehtap diyor ki;

Humerus Kırıkları (Kol Kemiği) Kırıkları
Humerus kemiği omuz ile dirsek arasında yer alan kol bölgesinin kemik yapısını oluşturur. Humerus kırıkları, direkt darbeler, dirsek yönünde aksiyel yüklenmelerle kırılabilir. Bunun yanında omuz ve dirsek hareketlerini yaptıran çok güçlü adeleler humerus kemiğine yapıştığı için bu adelelerin ani kasılmalarında (beyzbolda top fırlatma), epilepsi nöbetleri sırasında humerus kemiği kırılabilir. Humerus kırıkları bilek güreşi müsabaklarında da zaman zaman görülen bir kırıktır. Ayrıca; osteoporoz, Paget hastalığı, kemik tümörleri, metastazlar ve enfeksiyon gibi kemiği zayıflatıcı nedenler varlığında humerus kırığı minimal bir travma ile oluşabilir.

Humerus kırıkları hangi yaşlarda sıktır?
Humerus kırıkları üç an bölgeye ayrılarak değerlendirilir: 1-Proksimal Humerus (Humerus üst uç), 2- Humerus cisim ve 3-Distal Humerus (Humerus alt uç) kırıkları. Humerus üst uç kırıkları daha ileri yaşlarda görülür. Ortalam görülme yaşı 65 tir. Proksimal humerus kırıkları, bu yaş grubunda kalça kırıkları ve el bileği kırıklarından sonra 3. sıklıkta görülen kırıklardır. Humerus cisim kırıkları ise ortalama 55 yaş ile daha genç hasta grubunda görülmektedir.

Humerus cisim kırıklarının bulguları nelerdir?
Hastalarda çok şiddetli ağrı ile beraber kolda şekil bozukluğu ve şişlik görülür. Hastalar kollarını kaldırmaz ve kırık uçlarının birbirine sürtme sesi çok şiddetli ağrı ile duyulabilir. Ayrıca kırık uçlarının yer değiştirdiği olgularda kısalık görülebilir. Yine bu hastalarda, radial sinir dediğimiz sinir kemiğe çok yakın seyrettiği için yaralanma sırasında zedelenmiş  olabilir. Bu durumda hastalar el bileklerini yukarı kaldırmakta sorun yaşarlar.

Humerus kırıkları nasıl tedavi edilir?
Humerus kırıkları, sıklıkla alçı, atel yada breys ile tedavi edilebilir. Radial sinir hasarı olan humerus kırıkları, damar yaralnmasın olan humerus kırıkları, kırık uçlarının aşırı yer değiştirdiği kırıklar, açık humerus kırıkları ile patolojik humerus kırıkları cerrahi tedavi edilirler. Cerrahi tedavi de radial sinir ve damar yaralanması mevcutsa sıklıkla plak vida yöntemi tercih edilir. Açık kırık yada yumuşak doku defekti, kemik kaybı durumunda eksternal fiksasyon uygulanır. Kapalı kırıklarda, nörolojik yaralanma yoksa patoloji kırıkların bir kısmında intramedüller çivi dediğimiz kemik içine ilerletilen çelik yada titanium tüp şeklinde çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.


             Kategori: Hareket Sistemi | | Beğen | Henüz Beğenen Yok | Okunma :2189

      
   1- semra83 diyor ki;

Merhabalar

Annem şuan 47 yaşında  bundan 4 yıl önce kol ağrısı şkayetiyle doktora gitti. Ve anneme kolunda tümör var dediler kemik içi.. Biyopsi yapıldı temiz çıktı ameliyatla tömör alındı. Kolunu normal şekilde kullanmaya devam ediyorken durup duruken kol kırıldı ve ameliyatla çivi takıldı kırılan yer humerus kemiği.

Çivi tam omuzdan direğe kadar takıldı ve bu sere zarfında hala kaynamadı platin çivi duruyor.

Öncelikle zormak istediğim bu çivinin anneme zararı varmı çıkarılması gerekiyormu ve annem kolunu kullanıyor ama çivi nedeniyle kaldıramıyor fizik tedavi oldu ama çivi engelliyor tekrar ameliyat gerekirmi...

Doktora gittiğimizde ise bekle kaynayacak diye geri gönderiyorlar.

Bilginizi rica ederiz.

Saygılarımla,

 

 


         03.01.2013 11:36:27 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   2- Dr.Şen diyor ki;

Merhabalar; ileri yaşlarda kemik iyileşmeleri zaman alacaktır ancak annenizin ne zaman ameliyat olduğunu belirtmemişiniz. 4 yıl önceki durumdan hemen sonra ameliyat oldu ise bu süre çok uzun olup; bu süre zarfında iyileşme gerçekleşmiş olması gerekirdi. Başarılı bir operasyon gerçekleşmiş ise ki doktorunuz değerlendirmiş herhangi bir olumsuzluk bildirmemiş olup, bu durumda çivinin çıkarılması gerekmez. Sağlıklı günler.


         05.01.2013 15:47:02 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
   3- seda_-_ diyor ki;
merhaba ben 22 yaşındayım.bir ay önce bir kaza geçirdim ve sol kol humerusta parçalı kırık oluştu.ertesi gün ameliyata girdim.koluma 8-10 tane titanyum çivi ile platin takıldı.kolum 15 gün alçıda kaldı 15 gün de omuz askısında.böylece bir ayı doldurdum şuan 33 gün oldu fakat kırık tam kaynamamış fizik tedaviye başlayamadım.doktorum bir süre daha askıda kalması gerektiğini söyledi.kolum alçıdan sonra tam açılmıyo tabi.ameliyatlı kısmı masaya sabitleyip kolumu yavaş yavaş bastırarak açmaya çalışmamın faydası olacağını söyledi doktor.fakat bu hareket çivilerimin yerinden çıkmasına sebep olur mu?

         20.08.2013 21:37:51 | Beğen | Henüz Beğenen Yok

      
      SAYFALAR >> [1]


Konu yeterli gelmedi mi ? İstediğiniz bilgiye ulaşamadınız mı?
Aradığınız konu ile ilgili anahtar kelime veya kelimeleri yazarak site içerisindeki binlerce konu arasından arama yapabilirsiniz.

Pelvis (leğen) Kemiği
Önceki Konu   Sonraki Konu
Artroskopik Cerrahi nedir?


Yeni Konular
      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com


-Gizle-
      Web Stats