DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?
DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Akşam yemek yerken dişiniz mi kırıldı, yoksa dayanılmaz bir diş ağrısıyla uykunuzdan mı uyandınız, sabah çektirdiğiniz dişiniz kanama mı yaptı?
 İşte ilk yapmanız gerekenler...
 Diş Hekimi Aslı Ercanlı Ünal, herhangi bir sağlık kuruluşuna ve diş hekiminize ulaşıncaya kadar uygulayabileceğiniz acil tedbirleri sizler için açıklıyor...
 DİŞ AĞRISI: Ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Ağrıyan dişin üzerinde oyuk bir bölüm varsa içinde yemek artıkları olabilir ılık suya bir çay kaşığı tuz atarak ağza gargara yapılabilir. Oyuğun içi kesinlikle kurcalanmamalıdır. Dişin oyuk kısmına çok az karanfil yağına batırılmış pamuk koyulabilir. Ancak tahriş edici özelliği nedeniyle diş etine değdirilmemelidir. Midenize dokunmayacak bir ağrı kesici alınabilir. Ağrıyan bölgeye kesinlikle, alkol, kolonya, rakı vb. herhangi bir madde uygulanmamalıdır.
 DİŞ KIRILMASI: Mümkünse kırılan parça bulunup, temiz bir gazlı beze sarılıp, serum fizyolojik veya sütün içinde saklanarak hemen diş hekimine gidilmelidir. Kırık parça dişe yapıştırılabilir, böylece dişteki madde kaybı minimum olur. Kırık bölgesinden kan geliyorsa, temiz bir gazlı bez veya tülbent ile kanayan bölgeye orta şiddette basınç uygulanmalıdır. Diş darbe nedeniyle yer değiştirmişse hafif bir basınç uygulanarak eski pozisyona gelmesine çalışılabilir.
 DİŞ YERİNDEN ÇIKTIYSA: Çıkan diş bulunarak serum fizyolojik solüsyonunda çalkalandıktan sonra gövde kısmından tutularak yerine yerleştirilmelidir. Kök kısmından tutulmamalıdır. Diş temizlenirken, ovuşturulmamalı veya fırçalanmamalıdır. Dişi yuvasına yerleştiremediyseniz, en geç bir saat içinde hekimine ulaştırmalısınız. Bu sırada çıkan dişi serum fizyolojik veya sütün içinde saklamalısınız. 1 saat içinde yerine yerleştirilen dişin kurtulma şansı %90'dır.
 DUDAK VE YANAK YARALANMALARI: Yaralı bölge ılık su veya serum fizyolojik ile temizlenmelidir. Kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır. Yara bölgesine dışarıdan soğuk kompres uygulanmalıdır. Dikiş atılması gereken bir durum olabileceği için hekime başvurulmalıdır.
 DİŞ ÇEKİMİ SONRASI KANAMALAR: Çekim bölgesinden sızıntı şeklinde kanama gelmesi normaldir. Fakat ağız dolusu kanamalar için derhal hekiminizle irtibata geçin. Steril bir gaz tamponu yarım saat ısırarak kanamayı kontrol altına alabilirsiniz. Kanama sürüyor ise, ılık suda beklettiğiniz bir çay poşetini gazlı beze sararak, çekim boşluğu üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, bu tedbirler sadece diş hekiminize ulaşana kadar size vakit kazandırmak içindir. Asla rutin olarak uygulamayın.


             Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı | | Okunma :31

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats