Kwashiorkor hastalığı nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri - Tedavisi
Kwashiorkor hastalığı nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri - Tedavisi

Kwashiorkor hastalığı, nişasta oranı yüksek, protein oranı düşük yiyeceklerle beslenen çocukları; özellikle de sütten kesildikten sonra doğrudan bu tür yiyeceklerle beslendiklerinde etkileyen bir hastalıktır. Gelişmekte olan ülkelerin kırsal bölgelerinde, açlık nedeniyle ya da gelişme dönemi ve hastalık sonrası gibi vücudun daha fazla proteine gereksinim duyduğu durumlarda yaygın olarak görülür.
Belirtileri bitkinlik, saçlarda kızıllaşma, karında ve yüzde şişmeye yol açan sıvı tutumudur, ishal, kansızlık ve deride döküntü yaygın olarak görülür; davranışsal gelişim yavaşlar, kalıcı gelişim geriliği ortaya çıkabilir.
Vücudun sıvı topladığı Kwashiorkor hastalığı, genellikle, protein oranı düşük yetersiz beslenmenin başka bir biçimiyle, vücudun enerji ve protein gereksinimi için kendi dokularını parçaladığı marasmusla ilgilidir. Tedavisi, protein takviyesi ya da yüksek oranda protein içeren bir beslenme biçimidir.


             Kategori: Bebek & Çocuk Sağlığı | | Okunma :49

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats