Kız ve Erkek Çocukların Genital Bakımı
Kız ve Erkek Çocukların Genital Bakımı

KÜÇÜK KIZINIZIN GENİTAL BAKIMI
Küçük kızların vajinal bölgesini temiz ve tahriş eden maddelerden uzak tutmak enfeksiyondan korunmanın en iyi yoludur.
■ Kızınızın bezini değiştirirken ya da tuvalete gittikten sonra genital bölgesini her zaman önden arkaya doğru temizleyin. Ona bu işi kendi kendine yapmaya başladığında da bu şekilde yapmasını öğretin. Eğer hâlâ çocuk bezi kullanıyorsa pis dışkıyı uzaklaştırırken vajinanın dudaklarını yayarak temizlemek gerekli olabilir.
Çocuk bezlerini ıslandıkları zaman mümkün olduğu kadar çabuk değiştirin.
■ Çocuk bezini çıkardıktan sonra çocuğunuzun terlemesini en aza indirmek ve bölgedeki hava akımını artırmak için sadece pamuklu iç çamaşırları giydirin.
■ Bir alerjik reaksiyonu başlatabilecek ya da vajinayı tahriş edebilecek ya da “yakabilecek” köpük banyolarından, banyo yağlarından, parfümlerden, sert sabunlardan ve alkol ve/ veya parfüm içeren çocuk bezlerinden kaçının. Çünkü bunlar çocuğunuzun vajinal ya da idrar yolları enfeksiyonuna yakalanmasına sebep olabilir.
Banyodan sonra çocuğunuzun vücudunu temiz suyla durulayın. Vajinal bölgeyi el duşu, küçük bir maşrapa yada bir el beziyle ıslatarak durulayın.
Kızınızın başını banyonun sonunda yıkayın. Böylece potansiyel tahriş edici şampuan köpüğünün içinde oturmak istemesine engel olabilirsiniz. Su akarken ayakta durmasını sağlayın ve saçlarını duşta, el duşuyla ya da bir maşrapayla durulayın.

KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN GENİTAL SORUNLAR
Vulvo vajinit/vajinit Nedir?
Vajina ya da vulvanın (dış genital organ) iltihabı.
Kimler yatkındır? Her yaştaki her bayan.
Belirti ve bulgular: Vajinal kaşıntı, kötü kokulu vajinal akıntı, vajinal lekelenme ya da kanama (eğer inflamasyon hassas vajina dokusunu tahriş ederse).
Sebepler: Vajina dokusunun çeşitli nedenlerle (su, ıslak çocuk bezi, içine sokulmuş bir nesne, sert çamaşır deterjanı ya da sabun) tahriş olması, böylece hassas bir hale gelen bu dokunun Candida gibi organizmalarla enfekte edilmesi.
Tedavi: Tıbbi konsültasyon gereklidir. Eğer kanama varsa doktora hemen başvurulmalıdır. Muhtemelen doktor muayene sonucunda enfeksiyon bölgesinden kültür materyali alacaktır. Kültür sonucuna göre lokal ya da oral ilaç önerebilir.

Vajinal adezyonlar (dudakların yapışıklığı) Nedir?
Tahriş olmuş dudakların birbirine yapışması durumudur.
Kimler yatkındır? Henüz östrojen üretmedikleri için bebekler ve küçük kız çocukları risk altındadır.
Belirti ve bulgular: Bazı ciddi vakalarda küçük dudaklar (dişi dış genitalinin iç tarafındaki dudaklar) birbirlerine yapışırlar ve böylece idrar yapmada güçlük baş gösterir.
Sebepler: İdrar ya da terin oluşturduğu tahriş dudakları hassaslaştırır ve hassas yüzeyler daha sonra birbirlerine yapışırlar.
Tedavi: Dudaklar birbirlerinden ayrıldığında çocuk idrarını yapabileceğinden ve ayrılma sırasında hiç acı duymayacağından adezyonlar için endişelenmeye gerek olmasa da muhtemelen doktor dudakların iyileşmesi için östrojen içeren bir krem reçetesi yazacaktır. İnatçı vakalarda kremin uzunca bir süre kullanılması gerekebilir, çünkü dudakların ayrılması yavaş yavaş gerçekleşecektir. Bazen dudakların doktor tarafından cerrahi bir aletle ayrılması gerekebilir. İdrar yapmada güçlük idrarın dudak altında birikmesine ve böylece idrar yolu enfeksiyonlarında artışa neden olacağından tedavi çok önemlidir.
Önlem: Vajinayı kuru tutun ve bezli çocukların uzun süre ıslak kalmalarına mani olun, sentetik iç çamaşırları kullanmayın.

KÜÇÜK OĞLUNUZUN GENİTAL BAKIMI
Sünnet edilmiş penis: Sünnet edilmiş penisin tek bakımı su ve sabunla rutin olarak yıkanmasıdır.
Sünnet edilmemiş penis: Sünnet edilmemiş penis için de özel bir bakım gerekmez. Sünnet derisi zorla gerilerek pamuklu bezlerle, suyla veya antiseptiklerle temizlenmeye çalışılması sadece gereksiz değil aynı zamanda zararlı da olabilir. Sünnet derisi altında biriken peynir görünümündeki maddeden endişe duymayın, çünkü bu madde penis başı ile sünnet derisi ayrılmaya başladığında dökülen hücrelerin kalıntısıdır. Bu hücreler sünnet derisinden kendilerine çıkış yolu bulurlar ve hayat boyu dökülmeye devam ederler.

KÜÇÜK ERKEK ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN GENİTAL SORUNLAR
İnmemiş testis (kriptorşidizm) Nedir?
Bu durum bazen bir testisin (bazen her iki testisin) skrotumdan aşağı inmemesidir.
Kimler yatkındır?
Genellikle prematüre doğan erkek çocuklarda görülmesine rağmen zamanında doğanlarda da görülebilir.
Belirti ve bulgular:
Bir testis (ya da vakaların %10-%30′unda her iki testis) skrotum içinde elle hissedilmez. Eğer çocuğun birinci yaş gününde testisi hâlâ inmemişse bundan sonra da inmeyecektir demektir. Sağ testiste bu durum daha sık görülür. Testis genellikle inguinal (kasık) kanal içinde (çizime bakın) kalır ama skrotumun hemen üzerinde bir yerde ya da daha yukarıda karın içinde de olabilir. Vakaların yaklaşık %10′unda testis tümüyle yoktur.
Sebepler: Hormonal nedenler ya da inguinal (kasık) fıtık gibi fiziksel engeller bazı inmemiş testis vakalarını açıklasa da diğer vakaların nedeni belli değildir.
Tedavi: Muayene sırasında doktor inmemiş testisi eliyle aşağı doğru indirmeye çalışacaktır. Eğer bu mümkün değilse ve anne babalar testisi skrotum içinde hiçbir zaman görmediklerini ifade ediyorlarsa tedaviye genellikle birinci yaş gününden hemen sonra başlanır (erken tedavi daha yararlı ve daha az travmatiktir). İnsan koryonik gonodotopin hormonunun (hCG) üç hafta boyunca haftada 2-3 kez enjeksiyonunun ardından hormon seviyelerinin ölçülmesi tedaviyi oluşturur. Eğer hCG testis (veya testislerin) inişini başlatmazsa testisin skrotuma inişi için cerrahi müdahale (bu müdahale orşipeksi olarak adlandırılır) önerilir. Gerekli durumlarda orşipeksi geciktirilmemelidir çünkü inmemiş testis dejenere olarak ileride kısırlığa yol açma eğilimindedir. Bazı durumlarda hCG tedavisi denenmeden cerrahi müdahalede bulunulur. Hormonal ya da cerrahi tedavinin erken yaşta uygulanmasının ilerideki yaşlarda görülebilecek kısırlık riskini azalttığına inanılmaktadır.

İnip Çıkan Testis: Bazen inmemiş testis gibi görülen aslında skrotum içinde arada bir inen ve sadece soğuk hava ya da diğer uyaranlarla geri kaçan hareketli testistir. Testisin arada bir skrotuma inip inmediğini anlamanın en iyi yolu skrotumu sıcak banyoda incelemektir, çünkü sıcaklık hareketli testisin olması gereken yere inmesine yardımcı olur. Eğer sıcakta da inme gerçekleşmezse endişelenmeye gerek yoktur. Hareketli testisler genellikle ergenlikten sonra herhangi bir tedavi gerekmeden skrotumun içine kalıcı olarak yerleşirler.


             Kategori: Bebek & Çocuk Sağlığı | | Okunma :63

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats