Kefirin Kullanımı; Kefirin Faydaları
Kefirin Kullanımı; Kefirin Faydaları

Kefirin Kullanımı; Kefirin Faydaları
Kefir aynı yoğurt gibi fermente edilerek elde edilen bir süt ürünüdür. Kefir bekletildikçe tadı ekşir ve başlangıçta çok az olan alkol oranı artmaya başlar. Eğer kefiriniz tatlıysa ve siz ekşi olmasını istiyorsanız kefirin mayalanma süresini 48 saate kadar uzatın. Kefir ekşidikçe faydası artar. Ayrıca alkol miktarı da artar. Kefiri tatlı seviyorsanız mayalanma süresinin 24 saati geçmemesine dikkat edin ve kefirinizi buzdolabında muhafaza edin. Kefirin daha katı olmasını arzu ederseniz ayırdığınız kefir ayranını birkaç saat buzdolabında bekletin.
Kefir ne kadar tüketilmeli?
Başlangıçta bir çay bardağı kefir içerek miktarı azar azar arttırın. Kefir günlük olarak genellikle 250-1000 mL kadar içilmektedir.
Yoğurt ile Kefir arasındaki farklar nelerdir?
*Her ikisi de süt fermante edilerek elde edilir. Görünüşte birbirlerine çok benzemektedirler
*Yoğurt prebiyotik bir besindir probiyotiklerin üremesini artırır. Kefir de probiyotiktir ancak kendisi yararlı mikroorganizmadır.
*Yoğurdun içinde mikroorganizma olarak sadece bifidobakterler ve laktobasiller yer alır. Kefirde ise bunlara ilave olarak Lactobacillus Caucasus, Leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakterilerle Saccharomyces kefir and Torula kefir gibi mantarlar bulunmaktadır.
Sonuçta evde üretilen yoğurt sağlığınız için çok iyidir kefir ise daha iyidir.

-Kefir vücutta tümör oluşumlarını engeller veya var olan tümörün ilerlemesini önlemektedir.
-Kefirdeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yapmaktadırlar.
-Kefirdeki mikroorganizmaların ürettikleri biyotin öteki B kompleks vitaminlerinin emilimini de çoğaltır.
-Kefirde bulunan özel bir madde sebebiyle kronik hepatit ve multipl skleroz hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahip doğal ve ucuz bir seçenektir.

-Kefirin içindeki bakterilerin oluşturduğu laktaz süt şekerini sindirir. Kefirin laktozu düşürme özelliği yoğurttan daha çoktur. Çünkü yoğurtta sadece iki probiyotik (L. bulgaricus and S. thermophilus) varken kefirin içinde kırktan fazla probiyotik bulunur. Eğer Kefir iki kez mayalanırsa mevcut olan laktoz düzeyi sıfıra yaklaşmaktadır.
-Kefir aynı zamanda hafif bir sakinleştirici ve depresyon azaltıcıdır. Tatlı bir gevşeme ve uyku hali verir. Kefirin depresyon azaltan etkisi magnezyum, triptofan ve kalsiyum içeriğinin yüksek olmasına bağlanmaktadır. Buna benzer özellikler yoğurtta da bulunmaktadır.

             Kategori: Beslenme ve Diyet | | Okunma :99

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats