Ürtiker (Kurdeşen) – Ürtiker Nedir, Nasıl Geçer, Belirtileri, Sebepleri,İlaçları,Tedavisi
Ürtiker (Kurdeşen) – Ürtiker Nedir, Nasıl Geçer, Belirtileri, Sebepleri,İlaçları,Tedavisi

Bazen bir alerjiyle tetiklenen bir döküntü olan ürtiker, düzensiz, deriden kabarık, kırmızı popülerle başlar ve sonunda, çevresi kırmızı-beyaz veya sarı renk alır. Tetikleyici etkene bağlı olarak, döküntü batıcı veya kaşıntılı olabilir. Halk arasında kurdeşen olarak da bilinir.

Ürtiker vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi, genellikle bacaklarda, kollarda ve gövdede ortaya çıkar. Döküntü, bazıları solup kaybolurken yenileri ortaya çıktığı halde, birkaç saat sürebilir.

Ürtiker genellikle süte, yumurtaya, kabuklu deniz ürünlerine, çileğe, kabuklu yemişlere veya mayaya yada aspirin, penisilin veya opiatlar gibi ilaçlara karşı alerjik bir reaksiyonun sonucudur. Diğer vakalar ısırgan otu gibi bazı bitkiler veya ısı değişiklikleri ile tetiklenebilir.

Herhangi bir alerji, bağışıklık sistemini, derinin alt tabakalarına histamin adlı kimyasal maddeyi salan IgE olarak bilinen antikorun yapımı için uyarır.Histamin, cildin kılcal damarlarını genişletir. Böylece bu damarlar çevre dokuya sıvı sızdırarak, çevre dokunun şişmesi ve sonunda da döküntü oluşmasına sebep olur.

Astımı, egzeması veya saman nezlesi bulunan kişiler, ürtikere meyillidir. Bu kimselerin çoğunda “ atopik” bir eğilim, alerjiye karşı kalıtımsal yatkınlık vardır. Bazı kişilerin neye ya da nelere karşı alerjik olduğunu saptamak kolaydır çünkü, kabuklu deniz ürünleri gibi belli bir yiyeceği yedikten sonra kırmızı kabarıklıklarla ortaya çıkarlar.Herhangi bir zamanda ortaya çıkmasını önlemek için, sadece tetikleyici etkenden uzak durulmalıdır.

Koruyucular veya katkı maddeleri gibi yaygın kullanımı olan bir şeye karşı alerjikseniz, bunu ortaya çıkarmak çok daha zor olabilir.

Şüphelenilen alerjenden deriye çok az miktarda enjekte edilerek yapılan deri testleri tanıda yardımcı olabilir. Başka bir yöntem de, ne yiyip içtiğinizi ve semptomlarınızı kaydedebileceğiniz bir günlük tutmaktır.

ÜRTİKER ( KURDEŞEN ) TEDAVİSİ

Çoğu insanda, döküntüler ortaya çıktıktan sonra, birkaç saat içinde kaybolur. Kalamin ve aloe vera losyonları kaşıntıyı giderebilir ve reçetesi alınabilen oral antihistaminik, atağın kısasürmesini sağlayabilir. Bazı antihistaminikler, özellikle de beraberinde alkol alınırsa uyuklamaya neden olabileceğinizden dikkatli olmalısınız.

Ne yazık ki hastaların az bir bölümünde olsa da ürtiker aylarca, hatta yıllarca tekrarlayan hecmelerle kronik bir sorun haline gelebilir. Bu durumda, doktorunuz düzenli olarak kullanacağınız bir antihistaminik ilaç reçeteleyebilir yada çok ağır durumlarda bir kür steroid tedavisi gerekli olabilir.

Yeni bir doktora gittiğinizde ürtikere meyilli olduğunuzu belirtmeniz gerektiğini unutmayın. Böylece size opiatlar ve salisilatlar gibi ürtikeri tetikleyebilecek ilaçlar vermekten sakınacaktır.

 


             Kategori: Deri ve Cilt Sağlığı | | Okunma :42

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats