Kalça Ağrısı Neden Olur, Nedenleri, Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Tedavisi
Kalça Ağrısı Neden Olur, Nedenleri, Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer, Tedavisi

Kalça vücudumuz ile bacaklarımızın birleştiği yerdir. Kalça insan vücudunda oluşturulmuş en büyük eklemlerden birisidir.
Baldırımızın hemen yukarısındaki bu birleşim yerinin,
*Vücudun dengesini sağlama
*Vücudun hareket esnekliğini temin etme
*Vücudun bacaklara uyguladığı kuvveti dengeleme gibi bir takım görevleri vardır.

Kalça ağrıları:
Kalça ağrıları kalçaların zorlanmasından kaynaklanabilir. Sportif faaliyetler aşırı çalışma veya dengesiz yük taşımaları gibi faktörler de kalça ağrılarına neden olabilmektedir. Yine kalça bölgemizde bulunan sinirlere yine kalça bölgemizde bulunan kasların baskı yapması da kalça ağrılarına neden olabilmektedir.
Kalça ağrılarının diğer bir nedeni de iltihaplı eklem hastalıklarıdır. İltihaplı eklem hastalıkları kalçalarda oluştuğunda (osteoartrit) kalça ağrıları ciddileşir ve tedavisi zorlaşır. Kalça ağrısına neden olan iltihabi durum metabolizmal atıkların burada birikmesi, ani ve dengesiz hareketler sonrasında kalça ekleminde meydana gelen doku yırtıkları
ve kemik hastalıkları nedeniyle olabilmektedir.

Kalça ağrısına neden olan durumların en sık karşılaşılanları:

Femoral nöropati: femur sinirlerinin yaralanması sonucu oluşmaktadır. Ciddi kalça ağrılarına neden olan bu durum;  uyluk ön yüzünde ağrı, kalça ekleminde ve bacakta kuvvet kaybı ve duyu bozukluğuyla kendini belli eder.
Femoral nöropati ye neden olan faktörler; diyabetik etkenler, eklem civarı kanamaları ve bu bölgede meydana gelebilecek bıçak, kesici alet veya kurşun yaralanmaları şeklinde sıralanabilir.

Kalça ağrılarına neden olan bir başka olgu da femur kemiğine inen yan sinirlerdeki geçici sinir hasarlarıdır. Yan sinir hasarları uzun süreli oturma, emniyet kemerine bağlı sinirsel baskılar, dar pantolon giyme gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumun sonucunda bacaklarda aşağıya doğru yayılan bir ağrı ve duyu kaybı meydana gelir. Ağrı kalça ağrısı şeklide başlayabilir. Bacaklarda uyuşma duyu kaybı ve kuvvet kaybı bütün bu durumları izleyen ilerleyen etkilerdir.

Priformis sendromu: Priformis bir kas ismidir. Priformis sendromu; Priformis kasının içerisinden sağından veya solundan geçen sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. Priformis sendromu kalça ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Priformis sendromundan kaynaklanan kalça ağrısının en büyük belirtisi sert zeminlere oturduktan sonra veya sert bir zemine kalça üzerine oturur şekilde düştükten sonra meydana gelen kalçalardan başlayarak bacaklara doğru yayılan şiddetli ağrılardır.
Bu tür kalça ağrıları genellikle 40–60 yaş insanlarda özellikle kadınlarda sıkça görülmektedir.


             Kategori: Hareket Sistemi | | Okunma :81

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats