Steven-Johnson Sendromu (SJS) nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi
Steven-Johnson Sendromu (SJS) nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi

SJS (Steven-Johnson Sendromu) bağışıklık sistemine zarar veren bir rahatsızlıktır. Ciltte ve yumuşak dokularda şişliklerle kendini gösterir. Oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olup ölümcül olabilir.
SJS'a kullandığımız ilaçların ya da viral enfeksiyonların sebep olduğu düşünülmektedir. Daha çok kışın ve baharın başlangıcında görülen hastalığa yakalananların % 3 ila 15’i ne yazık ki hayatlarını kaybetmektedir. Hastalığın ortaya çıkışından 2-3 hafta sonra şişlikler kaşınmaya başlar. Kaşınma hissi dayanılmaz bir hal alabilir ve açık yaralara dönüşebilir. Görme duyusu üzerinde de SJS’unun ciddi tahribatları söz konusu olabilir. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre 2 kat fazla olup çoğunlukla 3 yaşından daha küçük çocuklarda ve 20 ila 40 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir.

             Kategori: Bebek & Çocuk Sağlığı | | Okunma :30

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats