Masaj, Masaj Teknikleri,Masaj Çeşitleri
Masaj, Masaj Teknikleri,Masaj Çeşitleri

Masaj
“Masaj” sözcüğünün, Arapçadaki “hafif bastırma” ya da Grekçedeki “yoğurma” sözcüğünde türetildiği düşünülmektedir. Masaj, vücut dokularını manipüle etmenin bilimsel bir yöntemi olarak tanımlanmaktadır Masaj elle birebir olarak uygulanan fizyolojik ve psikolojik etki yaratan kendine ait el teknik ve becerilerinin sistemleştiği sağlık, spor, estetik ve güzellik, turizm gibi alanları kapsayan başlı başına bir bilim dalıdır.
Masaj Teknikleri
Hoffa tekniği: İsveç kökenli bir tekniktir. Tamamıyla anatomi ve fizyolojiye uygun teknikler seçilmektedir.
Ling tekniği: Uzakdoğu masaj tekniğinin temelini teşkil etmektedir. Merkezi Çin olmakla birlikte Avrupa da çok kullanılmaktadır.
Mennel tekniği: Batıda özellikle rehabilitasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Masaj Çeşitleri
• Estetik- güzellik masajı
• Klasik masaj
• Rehabilitasyon masajı
• Spor masajı
• Otantik ve kültürel masaj olarak sınıflandırılmaktadır.
Masajın Yan Alanları
• Akupresör masajı
• Refleksoloji masajı
• Shiatsu masajı • Çampisaj masajı
• Ayurveda masajı
• Tai masajı

Türkiye' de yaygın olarak uygulanan masaj yöntemleri
Şiatsu : Parmakla bastırarak yapılıyor,
Aroma Terapi : Bitkiler ilacınız olsun,
Dört El masajı : İki Kişilik masaj,
Refleksoloji : Ayakları Özel ovma,
Sıcak Taş Terapisi : Volkanik lav taşları duygusal enerji veriyor,
Çam pusaj : Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar,
Manuel lenf drenoj : Bağışıklık sistemlerini harekete geçiriyor.
Sağlıkta yağ mucizesi ;
Bitkisel yağlarla yapılan masaj vücuda zindelik verirken birçok hastalığıda önlüyor. Başağrısı, Kan dolaşımı problemi, vücudun çeşitli bölgelerine kramp girmesi gibi durumlarda doğadaki güzel kokan bitkilerden elde edilen bitkisel yağlarla yapılan masajla vücudun rahatlatılıp çeşitli hastalıkların önleneceğini Amerika lı ve İsveçli uzamlar öneriyor.
Vücudun ilaçları ; Lavanta çiçeği yağı: Gergin omuz kaslarını gevşetir. Kas tutulmasını önler,
Jojoba yağı ; A ve E vitaminleriyle cilt ve saçın yağ dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur,
Karabiber yağı ; Kan dolaşımını canladırır, kas ve romatizma ağrısına iyi gelir,
Kılıçotu yağı ; Teskin edici bir özelliğe sahip olup şişliklere ve cilt yaralarına iyi gelir,
Nane yağı ; Ağrıyan alın ve şakaklara sürüldüğünde başağrısını ağrıların kesilmesini sağlar. Daha birçok yağ çeşitleri tabiki masajla birleştiğinde etki oranları yükselmektedir. Masaj hücrelerin beslenmesine yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır, vücuttaki karbondioksitin atılmasını sağlayarak Kalbin çalışmasını düzenler. Genellikle sırt bölgesinde asit birikimini tedavi eder. Eklemleri güçlendirir, kireçlenmeyi azaltır, sinir uçlarını uyarır, sinir sistemini güçlendirir. Masaj hangi yönüyle uygulanırsa uygulansın birçok yararı beraberinde getiriyor. Dolaşımı canlandırmanın yanı sıra, estetik amaçlı olarak selülite de iyi geliyor. Ayrıca yine bölgesel toparlanmayı sağladığı gibi vücudun negatif enerjisini artmasında da son derece etkili oluyor. Masajı etkisini artıran diğer bir özellik ise Kaplıcalar yani doğal sular. Sudaki minarellerin alınmasıyla birlikte bitki yağlarının oluşturduğu etki dahada artmasından dolayı masajın etkisi anında görülebilir. En önemlisi vücut yorgunluğunun atılması ve stresten kurtulmada yüksek oranda başarılı bir yöntem
.

             Kategori: Güzellik & Bakım | | Okunma :22

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats