Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı nasıl düşer?
Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı nasıl düşer?

Böbrek taşı nedir?
Böbrek taşı, böbrek içerisine giren farklı türden maddelerin bir süre sonra taşlanarak oluşan maddeye denir. Böbrek kan içinden süzdüğü fazla sıvıyı idrar olarak dışarı atarken içindeki bazı katkı maddeleri idrar yolunda çöker ve böbrek taşı meydana gelir. Böbrek taşları bayanlarda az, erkeklerde ise çok görülmektedir. Genel olarak bütün iklim şartlarında börekte taşlar oluşabilir. Fakat sıcak iklimlerde ya da sıcak bir çalışma ortamında bulunan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Bunun nedeni vücudun sıvı kaybı sıcak alanlarda daha fazla olur ve vücudun sıvıyı idrar yoluyla değil ter olarak dışarı atması olduğu düşünülür.
Böbrek  taşı nasıl düşer?
Böbrek taşı kolay düştüğü zaman normalde ciddi sorunlara neden olmaz. Birçok taş kendi kendine idrar yoluyla dışarıya atılır. Bazen hiç ağrı vermez, fakat bazı durumlarda ise çok şiddetli bir acı çektirebilir. Ne tür taşlar daha fazla ağrı yapar bunu tahmin etmek çok zordur.
Böbrek taşları tedavi yöntemi taşların boyutu ve yerleşim biçimine göre değişiklik gösterir. Böbrek taşı tedavi yöntemleri arasında Taş kırma makinası olan (ESWL), Perkütan taş kırma, Üreteroskopi ve açık cerrahi görülmektedir. Böbrek taşı oluşumuna sebebiyet vermemek için genel olara bol bol sıvı içecekler içilmesi tavsiye edilmektedir.

             Kategori: Üriner Sistem | | Okunma :12

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats