Öksürük Nasıl Geçer?
Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürükler türlü türlü müdür? Öksürüğün tedavisi ne zaman gerekir?
Öksürük, solunum yollarını temizleyen karmaşık mekanizmanın bir parçasıdır. Bu refleks hareketi, bütün solunum yollarını yabancı cisimlerden, hava kirliliğinden ve birikmiş mukuslardan korur.
İki temel öksürük türü vardır.
Birincisi; kuru öksürüp olup, sigara, duman, toz vb tahriş sonucu ortaya çıkar.
İkincisi; enfeksiyondan meydana gelen balgam, mukus ve cerahati dışarıya atan öksürüktür.

Öksürüğün tedavisi, kuşkusuz, altındaki hastalığa yönelik olmalıdır.
Kuru öksürük, sigara, hava kirliliği gibi tahrişler ortadan kaldırılırsa genellikle kesilir. Uygun bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesi ile, öksürük azalır.
Enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksiyonlardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmeyip, aksine desteklenir.

Öksürük
Tanımı: Solunum yolları zarlarının rahatsızlığı nedeniyle ciğerlerdeki havanın birdenbire ve gürültülü bir sesle dışarı çıkmasıdır.
Nedenleri: Bademcik iltihabı, grip, aşırı sigara içmek, boğmaca, astım gibi birçok neden sıralanabilir.
Öneriler:
*
Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.
* Bir litre suyun içine bir avuç küçük parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı  içilir.
* Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı toz tarçın ve karabiber katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle bir çay bardağı içilir.
* Bir su bardağı sıcak suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı fındık içi ile süzme bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra ılık halde içilir.
* Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş bir avuç kuru soğan katılıp, kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
* Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp karıştırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay bardağı içilir.


             Kategori: Solunum Sistemi | | Okunma :336

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats