Ventrikül fibrilasyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi
Ventrikül fibrilasyonu nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri -Tedavisi

Ventrikül fibrilasyonu
Ventriküldeki bir ya da birkaç odaktan peşi sıra  çıkan uyarıların oluşturduğu düzensiz bir ritmdir. Ventrikül kontraksiyonları düzensizdir ve EKG’de değişen şekil ve konfigürasyonlarda paternler gözlenir. P dalgası yoktur.

Önemli nedenleri arasında miyokard iskemisi, atriyal fibrilasyon, çok yüksek hızlı ventrikül aritmileri, kardiyoversiyon, hipoksi, hipotermi, elektrikli cihazların iyi topraklanmaması, ventrikülün elektriksel uyarımı, elektrolit dengesizliği ve ilaç etkileri (antiaritmikler) yer alır.

Kalp hızı yüksek ve sıklıkla değişkendir. Ritm tamamen  düzensizdir. P:QRS ilişkisi görülemez. QRS kompleksleri, ST segmenti ve T dalgaları  yoktur.

Etkili bir kardiyak debi olmadığından yaşam yapay yöntemler ile sürdürülmelidir.

Tedavi: VF kendiliğinden sonlanma şansı olmayan ve müdahele edilmezse ölümcül sonuçlanan bir aritmi tipidir. Kardiyopulmoner resüsitasyon hemen başlatılmalı ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde defibrilasyon (200-400 joule) uygulanmalıdır. Erken uygulanan defibrilasyonun başarı şansı daha yüksektir. Sinüs ritmine dönmesine karşın dolaşım hala yeterli değilse eksternal kalp masajı ve yapay solunum sürdürülmelidir. Destekleyici tedavi yaklaşımları arasında propranolol, bretilyum  ve lidokain yer alır. Bazı durumlarda epinefrin, kaba fibrilasyon ve ardından defibrilasyon elde etmek çabası ile  kullanılabilir.

Sinüs ritmi elde edildikten sonra ritmin sürekli izlenmesi ve VF’un yinelemesini önleyecek tedavi yöntemlerinin (lidokain, prokainamid,bretilyum, kinidin, dizopiramid, amiodaron)  uygulanması zorunludur.


             Kategori: Kalp & Damar Sağlığı | | Okunma :90

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats