Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?
Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?

Hipofiz bezi nedir? Görevleri Nelerdir?
Hipofiz bezi bazı hormonları üretir.
Bunlardan;
Büyüme hormonu, kas ve kemiklerin büyümesini uyarır ve genel metabolizmayı etkiler.
Prolaktin, balıkta su-mineral metabolizmasından, memelilerde süt üretimine kadar geniş bir alanı etkiler.
Tiroit uyarıcı hormon (TSH), tiroit dokusunun büyümesini ve ve tiroit hormonlarının üretimini uyarır.
Adrenokortikotrop hormonun da böbreküstü bezi üzerinde buna benzer etkileri vardır ve yağ dokularındaki metabolizmayı etkiler.
Gonadotropinler erkek ve dişi cinsel hormonlarının üretimini, sperma oluşumunu ve yumurtalıkların gelişmesini uyarır.
İntermedin ( melanofor uyarıcı hormon) derinin pigmentasyonunu etkiler.

Hipofiz Bezinin Görevleri
Hipofiz,beynin altında ufalan, bir sapla hipotalamusa bağlı olan içsalgı bezidir. Kafatası tabanının orta bölümünde,  “Türk eyeri” adı verilen küçük çukurda yer alan hipofiz, eni 14 mm, önden arkaya boyu 8 mm, yüksekliği 6 mm dolayında olan küçük bir bezdir. Üç lobdan oluşur: Ön lob, orta lob, arka lob.
Ön lob, altı protein hormonu salgılar: Bedenin büyümesini denetleyen büyüme hormonu; süt üretimini uyaran prolaktin; böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotropik hormon (ACTH); tiroit uyarıcı hormon ya da tirotropin (TSH); iki gonadotropin hormon olan, yumurtalıkların ve erbezlerinin olgunlaşması ile çalışmasını denetleyen folikül uyarıcı hormon (FSH) ile lüteinleştirici hormon (LH). Ön lob, kan damarlarıyla, bu altı hormonun salınmasını düzenleyen hormonları salgılayan hipotalamusa bağlanır.

Orta lob, soğukkanlı hayvanların kamuflaj, saldırı ve çiftleşme davranışları için derilerini geçici olarak koyulaştıran melanosit uyarıcı hormon (MSH) salgılar. İnsanlarda çok az önemi vardır.

Arka lobun, beyinle doğrudan sinir bağlantıları vardır. Hipotalamus tarafından salgılanan iki peptit hormonu depo eder ve salar: Bunlar doğum sırasında dölyatağının kasılmasını uyaran ve bebeğini emziren annelerde süt gelmesini başlatan oksitosin ile bedenin aşırı su yitimini önlemek için böbreklere etki yapan bir antidiüretik hormon olan vazopressindir. Vazopressinin yeterince salgılanmaması şekersiz şeker hastalığıyla sonuçlanır.
Hipofizin çıkarılması ya da zarar görmesi, bedenin büyümesini durdurur; süt salgısını etkiler; böbreküstü bezlerinin, tiroit bezinin ve eşey bezlerinin (gonatların) büzülerek küçülmesine ve işlevden kesilmesine neden olur. Tersine, hipofiz hormonlarının aşırı salgılanması devliğe yol açabileceği gibi, böbreküstü bezlerinin, tiroidin ve eşey bezlerinin işlevlerinde anormal değişikliklere yol açar.


             Kategori: Hormonal Sistem | | Okunma :48

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats