VDRL Nedir? Normal Değeri
VDRL Nedir? Normal Değeri

VDRL Nedir? Normal Değeri
Treponema pallidum, Sifiliz (frengi) etkeni bir spirokettir. Sifiliz en çok cinsel temas ve plasental geçiş yolu ile bulaşır. Hastalık, yerel ve ağrısız bir ülser olan şankr oluşumundan, bir takım genel semptomlar ve uzun dönemde gomlar, merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem tutulumlarına varan bir kliniğe yol açabilir. Anneden bebeğe plasental geçişle konjenital sifiliz meydana gelebilir. Tanıda spesifik ve spesifik olmayan serolojik testler çok önem taşır.

Spesifik olmayan testler (VDRL), RPR) en çok tarama amaçlı kullanılırlar ve bu testlerde treponemal olmayan antijenler kullanılır. VDRL testi, Sifiliz tanısında tarama amaçlı olarak veya tedavinin takibinde kullanılan treponemal olmayan bir testtir. Tekrarlayan infeksiyonlarda bu testin tekrar pozitif bulunması ve titresinin yükselmesi anlam taşır. Bu test, antilipoidal otoantikorları (reaginleri) saptayan, antijen olarak içinde treponemaya ait antijenler bulunmayan normal organ ekstrelerinin kullanıldığı bir testtir.
Referans Değerler: Negatif
 


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :38

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats