Tiroid Stimulan Hormon (TSH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Tiroid Stimulan Hormon (TSH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Tiroid Stimulan Hormon (TSH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Hipofiz bezinden salgılanan TSH, tiroid hormonlarının salgılanmasının düzenlenmesinde merkez rol oynar. TSH sentezini tiroid hormonlarını düzenler. TSH sekresyonu ise tiroid hormonlarının sentezini uyarır. TSH düzeyleri hipotirodide yükselir, hipertiroidide ise düşer. Tiroid hastalıklarının değerlendirilmesinde özgünlük ve duyarlılığı çok yüksektir. Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesinde; ötiroid (sağlıklı), hipotiroid ve hipertiroid durumlarını ayırmadan kullanılır. Diurnal ritmi vardır, saat 02-04 arasında maksimum, 17-18 arasında en düşük düzeylerinde saptanır.
Referans Değerler:          
0-7 gün: 0.5-20 µU/mL             
7gün-1 yaş: 0.5-10 µU/mL        
2-12 yaş: 0.5-6.5 µU/mL
13-15 yaş: 0.5-5.5 µU/mL
>15 yaş: 0.3-4.0 µU/mL
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Hipotiroidizm, Hashimato tiroiditi, ektopik TSH salgılayan durumlar, subakut tiroidit, tiroid hormon rezistansı.
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; Hipotalamik ve hipofizer hipotiroidizmde ve hipertiroidizmde.


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :48

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats