Mikroalbüminüri Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Mikroalbüminüri Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Mikroalbüminüri Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Mikroalbümin, bir gecelik veya 24 saatlik idrar değeri:
Albumin miktar olarak plazma proteinlerinin en büyük kısmını oluşturur. İdrarla artmış atılım böbrek fonksiyon bozukluğunun önemli göstergesidir. Klinik bulgular çıkmadan önceki ilk bulgulardan biri olabilir. Diabetik hastaların böbrek fonksiyonlarının mikroalbuminüri ile takibi standart haline gelmiştir. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, eklampsi, generalize vaskuler hastalıkların takibinde değerlidir. Şiddetli egzersiz, hematüri, yüksek protein ve tuz alımı, akut infeksiyon, travma, stres, hipertroidizm gibi durumlarda da albumin atılımı artabilir.
 
Diyabete bağlı nefropatide idrara mikroalbümin çıkışı olur. Diyabetin erken tanısında retinopati ile beraberce kullanılan bir parametredir.
Referans Değerler:   
24 saatlik idrarda: 0-16.6 mg/gün
Bir gecelik idrarda: 0-7.1 mg/gün

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :54

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats