Magnezyum (Mg) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Magnezyum (Mg) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Magnezyum (Mg) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Magnezyum Kan Değerleri:
Elektrolit dengesi ve magnezyum metabolizmasının tanımlanmasında ve preeklamsi tedavisi uygulananlarda takipte kullanılır. Magnezyumun şiddetli azlığı semptomları güçsüzlük, irritabilite, tetanus, EKG değişiklikleri, delirium ve konvülziyonlardır. Magnezyum fazlalığının ise sonuçları ise genelde kalp üzerinedir. Kardiak arrest, respiratuar paraliz, derin tendon reflekslerinin kaybı hipermagnezeminin sonuçları arasındadır. Magnezyumun kan düzeyi ile eritrosit ve BOS düzeyleri paralel seyreder. Serum magnezyumunun %65-70’i iyonize, %35’i proteinlere bağlı bulunur.
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Dehidratasyon, böbrek yetmezliği, kontrol edilmeyen diyabet, adrenokortikal yetmezlik, Addisson hastalığı, doku travmaları, hipotiroidizm, SLE, multiple myelom.
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; Yetersiz alıma ya da emilime neden olan hastalıklar (malabsorbsiyon, Kwashiorkor gibi), akut pankreatit, hipoparatiroidizm, kronik alkolizm, delirium tremens, kronik glomerulonefrit, hiperaldosteronizm, diyabetik asidoz, süt verme, uygunsuz ADH salınımı, hamilelik, idiopatik
Referans Değerler: 1.2-2.5 mg/dL
  
Magnezyum 24 saatlik idrar değerleri:
Kan magnezyum düzeyinde anormallikler söz konusu olduğunda bunun değerlendirilmesi için kullanılır.
İdrar düzeyinin arttığı durumlar;
Diyetle alımının artması, diüretikler, alkolizm, Bartter sendromu, steroid kullanımı ve cisplatin tedavisi
Referans Değerler: 50-150 mg/gün
                        
Magnezyum Beyin Omurilik Sıvısı Değerleri:
Bakteriyel ve viral menenjitlerde ve iskemik beyin hastalıklarında BOS magnezyum düzeyi azalır.
Referans Değerler:    2.0-2.7 mEq/L

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :86

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats