Lupus Antikoagülanı (LAC) Nedir? Normal Değeri
Lupus Antikoagülanı (LAC) Nedir? Normal Değeri

Lupus Antikoagülanı (LAC) Nedir? Normal Değeri
Antifosfolipid antikorlar (APA) negatif yüklü fosfolipidler veya ß2 glikoprotein, ya da protrombin pıhtılaşma faktörlerinden meydana gelmiş fosfolipid komplekslerine karşı oluşmuş otoantikorlardır. Lupus antikoagülanlar fosfolipid -bağımlı koagülasyon testlerini uzatan antifosfolipid antikorlarından bir tanesidir. İlk kez 1952'desistemik lupus eritematozus varlığında dolaşan bir antikoagülan olarak gösterilmiş olması sonucunda bu antikora LA terimi hatalı olarak verilmiştir. LA kazanılmış trombofili veya klinik tromboza neden olmaktadır. SLE hastalarının ancak %20 sinde LA vardır. LA'nın tanımı in vitro testler eksenli olarak yapılmasına karşın stabil LA varlığı klinik pratikte trombofili veya tromboz riskinin göstergesi olabilmektedir. Bu antikorlar otoimmun hastalıklar, açıklanamayan tromboz, tekrarlayan fetal düşük düzeylerde saptanabilir.
Antifosfolipid antikorlar (APA)başlıca koagülasyon temelli testlerle LA'nın gösterilmesi ve solid faz temelli kitlerle antifosfolipid antikorların araştırılması ile yapılır. Bir hastada LA veya başka antifosfolipid antikorlar saptandığında pozitif bulunan testler, 6 hafta aralarla en az iki kez veya daha fazla tekrar edilmelidir. Kalıcılık ve titrede artış gösteren antikorlar klinik trombotik olaylarla korele olabilir. LA geleneksel olarak APTT, Kaolin clotting time ve dilute russell viper venom time (DRVVT) gibi antikoagülan etkiye sahip fosfolipide duyarlı pıhtılaşma testleri kullanılarak saptanır.
 
Otoimmun hastalıklarda, tekrarlayan düşüklerde, bazı nadir ilaç kullanımlarında (fenotiazinler ve antiaritmikler gibi), enfeksiyonlarda ve bazen de normal kişilerde pozitif saptanabilir. IgG tipindeki bu antikorlar direk olarak bir kanama hastalığı ile ilişkili değildirler ancak venöz ve arteryel tromboz riskinin artışıyla ilişkileri söz konusudur. Ancak bu olayın sebebi aydınlatılmış değildir.
 
Referans Değerler: Negatif
 

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :53

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats