Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Lipaz Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Esas olarak pankreas kaynaklı olan ve trigliserid veya fosfolipid yapısındaki yağ asidi anyonunu hidrolitik olarak ayıran enzimdir. Amilazla beraber pankreatik hasarın değerlendirilmesinde kullanılır. Pankreatik hasarın oluşmasının ardından amilazla benzer zamanlarda (ya da kısa bir süre sonra) kandaki seviyeleri yükselir ancak amilazdan daha uzun süre yüksek kalır (7-10 gün).
Her iki test de akut pankreatitin tanısında, tedavisinin moniterize edilmesinde ve pankreatitlerin diğer akut abdominal hastalıklardan ayrılmasında kullanılır (akut pankreatitli hastaların % 80'inde amilaz ve lipaz seviyeleri yüksektir.). Lipazın spesifite ve sensitivitesi daha yüksektir ve amilazla beraber kullanılması daha faydalıdır.
 
Serum düzeyinin arttığı durumlar; Pankreatitler başta olmak üzere, barsak tıkanmaları ve infarktüsleri, tüm safra kanalı hastalıkları, pankreas kistleri, pseudokist, peritonit ve ERCP sonrası.
Lipaz parotitlerde normal saptanır. Amilaz ise bu durumda yüksektir. Pankreatitte amilaz ve lipaz birbirini tamamlar şekilde hareket ederler ancak lipazın özgüllüğü ve duyarlılığı amilaza göre daha fazladır.

Referans Değerler:    13-60 IU/L
 
             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :193

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats