Laktat dehidrogenaz (LDH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Laktat dehidrogenaz (LDH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Laktat dehidrogenaz (LDH) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Laktat Dehidrogenaz (LDH); Hücre içinde yerleşmiş bir enzimdir. Vücutta pek çok dokuda özellikle böbrek, kalp, iskelet kası, beyin ve karaciğerde bulunur. Hücre hasarının olduğu tüm durumlarda düzeyi artar. (Karaciğer hastalıkları, miyokard infarktüsü, iskelet kas hasarı, böbrek hastalıkları).Pirüvatın laktata çevriminde görevli enzimdir. Kalp ve karaciğer hastalıklarının tanısında kullanılır.
 
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Megaloblastik ve pernisiyöz anemi, yaygın kanserler, viral hepatit, şok, hipoksi, artmış hipertermi, siroz, tıkanma sarılığı, değişik tiplerdeki böbrek hastalıkları, iskelet kası hastalıkları, neoplastik hastalıklar, konjestif kalp yetmezliği, sitoplazma kaybı ile sonuçlanan hücresel hasarlar, myokard veya pulmoner enfarktüsler, lösemiler, hemolitik anemiler, viral olmayan hepatitler, orak hücreli anemiler, lenfoma, renal enfarktüsler, akut pankreatit.
 
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; H veya M subünitlerin genetik eksikliği
 
Referans Değerler: 
0-3 ay: 100-450 IU/L
4-12 ay: 100-400 IU/L
1-3 yaş: 100-300 IU/L
4-12 yaş: 100-250 IU/L
>12 yaş: 90-240 IU/L
 
Laktat Dehidrogenaz İzoenzimleri:
LDH yüksekliğinin kökeninin araştırılması amacıyla çalışılır. AMI, karaciğer hastalıkları, neoplaziler ve iskelet kası hastalıklarının ayırıcı tanısında kıymetlidir. İzoenzimlerdeki değişikliklerin değerlendirilmesi ancak hastanın kliniğinin bilinmesi ile mümkündür.
LD1 ve 2’deki artışlar: AMI den sonra, pernisiyöz ve hemolitik anemilerde, orak hücreli anemide, megaloblastik anemilerde, akut renal kortikal nekrozda ve in vivo ve in vitro hemoliz durumunda karşımıza çıkabilir. Özellikle LD1’deki artışlar germ hücreli tümörler ve iskelet kası yaralanmalarında gözlenir.
LD5’deki artışlar: iskelet kası zararlanmalarında, enflamatuar ve dejeneratif iskelet kası hastalıklarında, karaciğer hastalıklarında (siroz, hepatit, konjesyon) ve kanserlerde ortaya çıkar.
Midzone fraksiyonlardaki (LD2, LD3 ve LD4’deki) artışlar: Pulmoner embolizm, yoğun kan transfüzyonlarından sonra olduğu gibi yaygın trombosit yıkımının gözlendiği durumlarda, enfeksiyoz mononükleoz, lenfoma, lenfotik lösemiler gibi lenfatik sistemin de olaya karıştığı hastalıklarda ve iskelet kası yaralanmalarında gözlenir.

Referans Değerler:
İzoenzimler:      LD1: (hızlı band) % 17.5-28.3
                        LD2: %30.4-36.4
                        LD3: %19.2-24.8
                        LD4: %9.6-15.6
                        LD5: (yavaş band) %5.5-12.7


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :184

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats