Kurşun (pb) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Kurşun (pb) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Kurşun (pb) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Kurşun, tam kan, 24 saatlik veya spot idrar, BOS , Saç
 
Kurşun çevrede sık bulunan bir ağır metaldir. Hem akut hem de kronik toksisitesi vardır. Ağız yoluyla, inhalasyon veya deriden temas ile alınımı anlamlı bi toksisiteye yol açar. Kurşun toksisitesi çeşitli mekanizmalar ile kendini gösterir. Kurşun hem sentezi için gerekli porfobilinojen (PBG) sentazı ve Fe2+ oluşturmak için gerekli bir hem sentezleyici enzim olan reduktazı engeller. Reduktazın inhibisyonu, kurşuna maruz kalmanın önemli bir belirteci olarak eritrositlerde protoporfirin birikimine yol açar. Hem yetersizliğine bağlı anemi, kurşun toksisitesi olgularında sık karşılaşılan bir bulgudur. Sonuç olarak kurşuna maruz kalmış tüm doku proteinleri kendilerine bağlanmış olan kurşunu içerirler.
 
Test kurşun zehirlenmelerinin tanısında kullanılır. Kurşun zehirlenmesinin bulguları anoreksi, karın ağrısı, kusma, irritabilite, apati, ansefalopati, anemi ve periferal nöropatidir.
 
Referans Değerler:
<15 yaş: Plazma: 0-10 µg/dL      
>15 yaş, Plazma: 0-20 µg/dL
İdrar: 0-80 µg/L
Saç: 0-5 µg/g saçda
 

 


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :50

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats