IgE (İmmnünglobülin E) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
IgE (İmmnünglobülin E) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

IgE (İmmnünglobülin E) Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Molekül ağırlığı 188.000 daltondur. Monomerleri diğer Ig’lerden daha büyük yapıdadır. Hipersensitivite reaksiyonlarında rol alır. Alerji ile artmış serum IgE düzeyleri arasında güçlü korelasyon gözlenmektedir. Bu sebeple alerjik rinit, ekstrersek astım, ürtiker, atopik ekzema gibi hastalıkların değerlendirilmesinde yararlıdır.
 
IgE’nin %50’si intravasküler kompartmandadır. Fetüste akciğer ve karaciğerde 11 haftalıkken sentezlenmeye başlanır. IgA eksikliği olan hastalarda IgE artmış olarak saptanır. IgE düzeyleri genetik düzenlemeye bağlı olduğu kadar da çevresel faktörlere de bağlıdır. IgE respiratuvar ve gastrointestinal traktüs mukozasında mevcuttur.
Referans Değerler: 
0-1 yaş: 0-65 U/L
2-12 yaş:0-150
13-15 yaş: 1-200
>15 yaş: 1-100
Kan düzeyinin arttığı durumlar;
Poliklonal artışlar: allerjik hastalıklar, parazitozlar, bronkopulmoner aspergillosis, atopik hastalıklar, egzema, astım, Wiskott-Aldrich sendromu
Monoklonal artışlar: Multiple Myelom IgE tipi
 
Kan düzeyinin azaldığı durumlar; ileri düzeyde tümörler, ataksi telenjiektazi, agammaglobülinemiler, hipersensitivite reaksiyonları ve herediter IgE eksikliği


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :78

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats