HDL Kolesterol Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
HDL Kolesterol Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

HDL Kolesterol Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
HDL, periferik hücrelerden karaciğere kolesterolün ters taşınmasından sorumlu olan lipoproteindir. Bu yolla kolesterol karaciğerde safra asitlerine dönüşür ve safra yollarına sekrete olup barsaktan atılır. HDL kitlesinin %50'si protein, %30 'u fosfolipid ve %20'si kolesteroldür. Aterosklerotik hastalık ile serum HDL düzeyleri arasında ters ilişki vardır. Artmış HDL düzeyleri koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu iken, yüksek trigliserid düzeyi ile birlikte azalmış HDL düzeyleri kardiyovasküler hastalık riskinin arttığına işaret eder.
Halk arasında iyi huylu kolesterol olarak da bilinir. Epidemiolojik çalışmalar HDL düzeyleri ile kalp hastalığı riski arasında ilişkiyi göstermiştir. Çalışmalar göstermiştir ki kan HDL düzeyindeki 5 mg/dL lik düşüş kalp hastalığı riskinde %25 lik artışa neden olur. Kan HDL kolesterol düzeyi sigara içimiyle azalır, egzersizle artar.
Referans Aralıkları :
1-99 yaş kadın > 45 mg/dL
1-99 yaş erkek > 35 mg/dL
Kan düzeyinin arttığı durumlar; Familyal hiper alfa lipoproteinemiler ve sekonder hastalıklara bağlı olarak; primer bilier siroz, kronik hepatit, alkolizm ve diğer kronik intoksikasyonlar.
 Kan düzeyinin azaldığı durumlar; Abetalipoproteinemi, lipoprotein lipaz kofaktör (Apo C-II) eksikliği, hipoalfalipoproteinemiler, Apo A1 Milano, fish eye hastalığı, hipertrigliseridemiler, şu hastalıkların varlığına sekonder olarak; kontrolsüz diabet, koroner kalp hastalığının erken başlangıcı, hepatoselüler hastalıklar, kolestaz, nefrotik sendrom, kronik böbrek yetmezliği.

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :101

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats