Bakır Yüksekliği - Düşüklüğü
Bakır Yüksekliği - Düşüklüğü

Bakır Yüksekliği - Düşüklüğü
Plazma bakır düzeyi ve seruloplazmin oksidaz aktivitesi vücudun bakır metabolizmasının değerlendirilmesinde kullanılır. Bakır ince barsaklardan çinko ve kadmiyumla yarışmalı olarak emilir. Bakır eksikliği infantlarda özellikle de prematürelerde gözlenir. Nötropeni, anemi, osteoporoz, kemik ve eklem bozuklukları, deri pigmentasyonunda azalma ve nörolojik ve kardiak anomaliler şeklinde semptomlar verir.
Bakır birikmesiyle karakterli genetik hastalık ise Wilson Hastalığıdır.
Menkes steely hair hastalığında ise infantlarda bakır eksikliği söz konusudur.

Kan Bakır düzeyinin arttığı durumlar; yaş, enfeksiyonlar, enflamasyonlar, hamilelik, lösemi, bilier siroz, tifo, Hodgkin hastalığı, tbc, anemiler, talassemi, tiroid hastalıkları, romatolojik hastalıklar, AMI, renal diyaliz hastaları ve malign tümörler.
Kan Bakır düzeyinin azaldığı durumlar; Wilson hastalığı, barsaklardan emilim bozuklukları, kistik fibrozis, Menkes hastalığı, nefrotik sendrom, yanıklar, protein malnutrisyonu, kronik iskemik kalp hastalıkları
Referans Değerler:
0.75-1.45 µg/mL
 
24 saatlik idrar veya spot idrarda Bakır (Cu):
Wilson hastalığında tedavinin takibi amacıyla kullanılır. Wilson hastalığının yanısıra kronik aktif hepatit, bilier siroz, RA ve proteinürilerde de idrar bakır atılımı artar, protein malnütrisyonlarında azalır. Özellikle Wilson hastalığında tedavinin takibi amacıyla yapılıyorsa 24 saatlik idrar gönderilmesi uygundur.
Referans Değerler:
24 saatlik idrar: 3-35 µg/24 saat
Spot idrar: 2-80 µg/L
 
Eritrositlerde Bakır (Cu):
Pulmoner tüberkülozda eritrositlerdeki bakır miktarındaki artış karakteristiktir. Ayrıca kurşun zehirlenmesinde eritrosit içi bakır düzeyi artarken protein malnütrisyonunda azalır.
Referans Değerler:
90-150 µg/dL
 

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :58

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats