Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü

Demir Nedir? Yüksekliği - Düşüklüğü
Demir vücudun dışarıdan aldığı, az miktarda ancak mutlak ihtiyaç duyduğu bir maddedir. Günlük en az 1,0 mgr. Demiri yiyeceklerle dışarıdan almak gerekir. İnsan vücudunda demir, yapı taşı olarak görev yapmaktadır. Hemoglobulin vücutta en çok demir içeren bileşiktir. Depolanmış haldeki demir ferritin ya da hemosiderindir. Depo kompartımanda, erkeklerde yaklaşık 1 gr., kadınlarda ise 0,5 gr. Demir bulunur. Ferritin suda eriyebilen depo demirken, hemosiderin ferritinin suda erimeyen ürünüdür. Demir plazmada transferrin denen proteine bağlı olarak taşınır. İskelet ve kalp kasında myoglobulin kısmında demir bulunur. Vücudda demir eksikliği oluştuğunda, daha fazla transferrin sentez edilir.
Özellikle anemilerin değerlendirilmesinde kullanılır. Serum demiri diurnal varyasyona sahiptir ve sabah açlık kanında kan demir düzeyi daha yüksek bulunur. Uyku bozuklukları veya stres ve enfeksiyon durumunda değerler düşer. Kan alımı en az 10 saatlik açlıkta ve sabah yapılmalıdır.
Serum düzeyinin arttığı durumlar; Pernisiyöz, aplastik ve hemolitik anemiler, hemokromatozis, akut lösemler, kurşun zehirlenmesi, akut hepatit, vitamin B6 eksikliği, talassemi, demir tedavisi, tekrarlayan transfüzyonlar, çocuklardaki akut demir zehirlenmeleri, nefritler.
 
Serum düzeyinin azaldığı durumlar; Demir eksikliği anemileri, enfeksiyonlar, kanserler, hipotiroidi, operasyon sonrası, beslenme bozuklukları.
 
Referans Değerler:
0-7 gün: 100-250 µg/dL            
7gün-1 yaş:40-100 µg/dL          
2-15 yaş:50-120 µg/dL
>15 yaş
Erkek: 50-175 µg/dL
Kadın: 40-170 µg/dL

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :50

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats