Dışkıda Gizli Kan Nedir? - Normal Değeri
Dışkıda Gizli Kan Nedir? - Normal Değeri

Dışkıda Gizli Kan Nedir? - Normal Değeri
Normalde dışkıda kan bulunmaz. Bazı durumlarda gastrointestinal sistemden bir kan kaybı olur ise ve bu gözle görülmeyecek miktarda ise buna gizli kanama denir. Gastrointestinal ülserlerde, divertikülitlerde, hemoroidde, polip ve kanserlerde dışkıda gizli kan testi pozitif olabilir. En yaygın olarak kullanılan gizli kan testi guaiac’dır. Guaiac, Guaiacum Officinale’den elde edilen zamk benzeri ya da reçine gibi bir maddedir. Guaiac’ta bulunan fenollerden biri olan alfa guaiakonik asit guaiacum mavisi denen guinonu oluşturur ve bu mavi renk verir. Dışkıda kan bulunması, ortamda serbest hemoglobin bulunduğunu gösterir. Hemoglobinin hematin kısmı bir çeşit peroksidaz aktivitesine sahiptir.

Numune: 20g kadar gaita örneği temiz bir kap içinde soğuk zincir şartlarına uyarak gönderilir.
Örnek alımından 24 saat önce etsiz diyet uygulanmalıdır. Salam, sosis, sucuk gibi et ürünleri ve şalgam, turp, hardal gibi yiyecekler yenilmemelidir.
 
Referans Değerler:    Negatif.
 


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :47

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats