Adenozin Deaminaz (ADA) Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü
Adenozin Deaminaz (ADA) Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü

Adenozin Deaminaz (ADA) Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü
Eritrositlerde, lökositlerde, akciğer, karaciğer, mide, genitoüriner traktüs ve serumda bulunan bir enzimdir. İmmün fonksiyonların düzenlenmesinde rol oynar. Ağır Kombine İmmün yetmezliklerin %25-50 sinde bu enzimde defekt saptanmıştır.
Kan Değerlerindeki Artış : Hepatit, siroz, hemakromatozis, neoplazma bağlı obstrüktif sarılık, prostat ve mesane kanserleri, hemolitik anemi, romatizmal ateş, tifo, gut, talassemi major, myeloid lösemi, tüberküloz, otoimmun hastalıklar, enfeksiyoz mononükleoz ve kalp yetmezliğinde yükselir
Normal Değer: 5-20 U/L
 
Mayi Değerlerindeki Artış: Özellikle tüberküloz efüzyonlarının ve tüberküloz menenjitin tanısında kullanılır. Lenfoma, SLE ve adenokarsinomlarda da mayideki ADA düzeyi yükselebilir..
Normal Değer: 0-40 U/L

             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :55

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats