Albumin Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü
Albumin Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü

Albumin Nedir? - Yüksekliği - Düşüklüğü
Albumin; metalleri, iyonları, yağ asitlerini, aminoasitleri, metabolitleri, enzimleri, hormonları ve ilaçları bağlayan ve onkotik basıncı sağlayan en önemli serum proteinidir. Serum albumininin yarı ömrü 17-26 gündür ve karaciğerde sentezlenir. Normalde az miktarda albumin, dışkı ve idrarla atılır, karaciğerde katabolize olur. Albumin, total proteinin yaklaşık %45-55'ini meydana getirir. Albumin/globulin oranı 1-2,5 arasında bulunur.

Normal Değerleri: 3,8-5,4 g/dl
Albuminin arttığı durumlar: Nadiren serum albumini artar. Artması spesifik bir hastalıktan değil, dehidratasyona bağlı olabilir.

Albumininin azaldığı durumlar: Malabsorbsiyon, Hipergamaglobilünemi, Analbüminemi, Karaciğer toksinlerine bağlı, Malnütrisyon, açlık, aminoasit eksikliği, Karaciğer sirozu, Malign hastalıklar, Hipotiroidi, Alkol, Sepsisler, Miyokard enfarktüsü, Cerrahi ya da travma sonrası, Yanıklar, Nefrotik sendrom, Romatoid artrit, Protein kaybettiren enteropatiler, Kronik enfeksiyonlar, Eklampsi


             Kategori: Genel Sağlık Bilgileri | | Okunma :79

      YASAL UYARI

     Sitedeki bilgileri ve tavsiyeleri doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulamayınız. Hekiminizin tavsiyesi olmadan uygulamanın sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.Hekim tavsiyesi olmadan uygulanması sakınca doğurabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle uygulama yoluna gitmemeniz gerektiği tekraren hatırlatılır.
Lütfen Site Kullanım Kurallarını okuyunuz.

NetDoktorum.com

     Web Stats